„Zatím přišlo na krajské hygienické stanice asi 10 tisíc zbytečných žádostí podle zákona 106 od iniciativy Zlatý špendlík. Hygienici je řeší. Ti, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že díky nim skončí v nemocnicích více lidí," popsal Vojtěch na svém twitterovém účtu.

Zároveň uvedl, že ministerstvo zdravotnictví podá na tuto iniciativu trestní oznámení pro podezření ze sabotáže.

Za výzvou stojí hnutí Daniela Landy. Iniciativa Zlatý špendlík vyzvala podporovatele, aby stovkami mailů s dotazy zaplavili hygienické stanice po celé republice. Zaměstnancům tak přišlo deset tisíc zbytečných e-mailů, které zahlcují systém a zdržují hygieniky od běžné práce.

Například pražská hygienická stanice musela kvůli technickým problémům přestat přijímat e-maily úplně. 

Daniel Landa.
Šikanujte hygieny, vyzval Landa. Na ústeckou stanici dorazilo 400 mailů

Jihočeští hygienici už ve středu uváděli, že dostali od příznivců iniciativy stovky e-mailových dotazů. "Jedná se o dotazy typu: kde jste byli na kontrole 8. listopadu, co jste dělali 9. listopadu a tak dále. Z jedné mailové adresy nám klidně přijde třeba deset takových dotazů. Jedná se skutečně o obstrukční otázky, na které bychom ale měli podle zákona o svobodném přístupu k informacím odpovědět," uvedla ředitelka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.

"Nám to nesmírně přidělává práci, protože nyní veškerý čas věnujeme epidemii koronaviru, kdy se v Jihočeském kraji dostáváme k tisícovce nových případů za den," dodala.

Šikana hygieniků

Sami autoři výzvy přiznávají, že se jedná o šikanu krajských hygieniků. Iniciativa vyzývá občany k odporu proti „zdravotnické diktatuře”. „Prosíme tedy každého z Vás, aby se, klidně i opakovaně, dotazoval KHS na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější, než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků. Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí," píší autoři na webu.

Landovu akci zkritizovaly zdravotnické odbory. "Útočit na přepracované zaměstnance hygienické služby je odporné a ohrožuje to nejen fungování hygienické služby, která je nezastupitelným orgánem ochrany veřejného zdraví, ale i zdraví a životy občanů," uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

Krajské hygienické stanice jsou od loňského března kvůli pandemii nemoci covid-19 vytíženější než dříve. K běžné agendě, například kontrolám stravovacích zařízení nebo bezpečnosti práce, se věnují trasování kontaktů nakažených nebo kontrolám dodržování protiepidemických opatření.