Ničivá válka na Ukrajině způsobila mnoho bolesti a vyhnala miliony lidí za hranice. Výzvou pro ostatní evropské země včetně Česka je nejenom poskytnout uprchlíkům bezprostřední pomoc, ale také dát jim šanci zase „normálně žít“.

Česká republika se stala jednou z nejpostiženějších zemí v současné uprchlické krizi z Ukrajiny. Na českém území se registrovalo asi 300 tisíc běženců. Mnoho se jich ale vrátilo na Ukrajinu, mnoho pokračovalo dál, především do Německa. Neví se také, jak dlouho u nás ukrajinští běženci, kteří tu nyní jsou, zůstanou.

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek
Bek: Ruská agrese je šancí, jak EU zbavit závislosti na fosilních palivech

Velkým fenoménem této krize, způsobené ruskou agresí, je to, že drtivou většinu utečenců tvoří ženy a děti, jejichž muži zůstali na Ukrajině a velká část z nich bojuje proti ruské agresi. Z toho vyplývá mnoho věcí, například to, že mnohé ukrajinské ženy neplánují v Česku dlouhodobě zůstat. Otázkou také je, zda plánovat přijímání českých dětí do škol a školek po září tohoto roku a zda pořádat vůbec kurzy češtiny a zapojovat ukrajinské běžence do mnohdy velmi rigidního českého sociálního systému.

Pak je tu také otázka celého systému „dočasné ochrany“ v rámci EU, který má pouze roční platnost s možností prodloužení o další rok a není definitivním řešením situace uprchlíků.

Jak se to zatím v Česku a konkrétně v Jihočeském kraji daří? Kde vzít na integraci peníze? A jaké budou dopady na pracovní trh nebo školství? O tom jste mohli diskutovat v rámci Konference o budoucnosti Evropy, tentokrát v Českých Budějovicích.

Hosty dnešní debaty, která se konala od 16:00 do 17:30 v Horké vaně v centru Českých Budějovic, byli Tomáš Chovanec, náměstek primátora Českých Budějovic pro sociální věci a školství (HOPB), Jiří Kohout, ředitel Diecézní charity ČB, Tomáš Zdechovský, europoslanec (KDU-ČSL, EPP), Volodymyr Melnychuk, uprchlík z Ukrajiny a pracovník v Poradně pro cizince a migranty a Budlana Baldanová, interkulturní pracovnice. Debatu moderoval Luboš Palata z Deníku.

Diskuse byla i o Vašich názorech a komentářích. Vkládat je bylo možné prostřednictvím aplikace Sli.do.

Akce je organizována jako součást Konference o budoucnosti Evropy. Její realizaci podpořila Evropská unie. Mediálním partnerem události je Deník.