Ve světě bylo dosud evidováno přes 2,4 milionu případů koronavirové nákazy a na 165.000 jejích obětí. Jenom z USA bylo dosud hlášeno na 765.000 nakažených a přes 40.000 mrtvých. Nejkritičtější situace je tam ve státech New York a New Jersey.

Ve Španělsku za posledních 24 hodin přibylo 399 obětí nemoci, což je méně než o den dříve. Velmi mírně klesl i počet nově nakažených. Nyní je jich dohromady 200.000, a Španělsko je tak v tomto ohledu druhou nejvíce postiženou zemí po Spojených státech.

Francie se stala čtvrtou zemí, kde počet úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 překonal 20.000. Do vládní statistiky za poslední den přibylo 547 případů z nemocnic a domovů pro seniory, čímž celkový počet mrtvých stoupl na 20.265. Denní přírůstek je vyšší než v neděli, ale nižší než ve zbytku minulého týdne. Přitom pokračuje pozitivní trend v číslech zachycujících vytíženost francouzského zdravotnictví. Šestým dnem v řadě klesl počet lidí hospitalizovaných kvůli covid-19 a už podvanácté za sebou se snížila obsazenost jednotek intenzivní péče, informovala agentura Reuters.

V Británii údaj o obětech dnes narostl nejméně za poslední dva týdny. Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo bilanci na 16.509 úmrtí, což je o 449 více než bylo hlášeno v neděli. Naposledy bylo méně než 500 nových úmrtí oznámeno 6. dubna, kdy denní přírůstek obětí činil 439. Nižší než v předchozích dnech je dnes také počet nově odhalených případů infekce koronavirem. Ze 14.106 lidí otestovaných za posledních 24 hodin byl výsledek pozitivní u 4676.

Rusko hlásí 47 tisíc nakažených

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 4268 potvrzených případů nákazy koronavirem, a celkem je tak aktuálně v zemi registrováno 47.121 infikovaných lidí. Jde o výrazný pokles proti údajům z neděle, kdy byl oznámen rekordní denní přírůstek 6060 nakažených.

Úmrtí infikovaných pacientů je v nejrozlehlejší zemi světa doposud registrováno 405. Hlavním ohniskem šíření infekce je nadále Moskva. V Jekatěrinburgu museli uzavřít do karantény centrální městskou nemocnici poté, co první testy ukázaly, že se nakazilo 78 pacientů a lékařů.

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Itálii za posledních 24 hodin vzrostl o 2256 na celkových 181.228 od prvního registrovaného případu v zemi na konci ledna. Denní nárůst nových případů je nejnižší za více než měsíc. Úmrtí přibylo za poslední den 454 na celkových 24.114, uvedla místní civilní ochrana. V neděli bylo oznámeno 3047 nových případů a 433 dalších úmrtí.

Norsko dnes znovu otevřelo školky, Dánsko kadeřnictví či kosmetické salony a autoškoly. V Německu se otevřely obchody s plochou do 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih. Německá automobilka Volkswagen obnovila výrobu ve Zwickau i ve svém bratislavském závodě.

Po Sasku dnes povinné nošení roušek v obchodech a dopravě od příštího týdne ohlásilo Bavorsko. Také v Lucembursku vstoupilo v platnost povinné zakrývání úst a nosu na veřejnosti. Naopak na Slovensku od úterý, podobně jako v ČR, nově nebude povinné nošení roušek například pro děti do dvou let ani při pohybu v přírodě při dodržení odstupů.

Protesty v USA

Mnohým lidem s opatřeními přijatými kvůli boji s koronavirem dochází trpělivost. V USA v minulých dnech propukly na několika místech protesty proti karanténě. "Uzavírat obchody a rozdělovat je na vítěze a poražené podle toho, zda jsou důležité nebo nepotřebné, je porušením federální ústavy," řekl novinářům organizátor jednoho takového mítinku ve státě Washington Tyler Miller.

Papež František vyzval politiky, aby nechali stranou své spory a bojovali s pandemií jednotně. "Dnes se modlíme za muže a ženy, kteří se živí politikou," řekl papež na úvod ranní soukromé mše.

Americký prezident Donald Trump přislíbil navýšit výrobu pomůcek pro testy na koronavirus. USA nyní podle kritiků Trumpovy administrativy testují příliš málo lidí, prezident však v noci na dnešek SELČ uvedl, že to je chyba státních samospráv, nikoliv federální vlády.