I tady, uprostřed Tchajwanu, na jednom z nejkrásnějších míst celého ostrova, je na zdejší poměry zimní prosincové počasí. Na nejvyšších vrcholcích zdejších hor, které přesahují čtyři tisíce metrů možná i lehce nasněží. I tady, východně od pevninské Číny, se ale mnoho lidí těší na Vánoce, které tu decentně připomíná ozdobený umělý smrček ve vstupní hale hotelu. Vánoce, na druhém konci světa.

Titulní stranaZdroj: deníkTchajwan, ostrov s třiadvaceti miliony obyvatel, je demokratickou, tolerantní, multikulturní a v mnoha ohledech hodně americkou variantou Číny. Číny, jaká by dnes mohla být celá, kdyby tam občanskou válku v roce 1949 nevyhráli dodnes vládnoucí komunisté v čele s Mao Ce-tungem. Jeho poražený soupeř, generál Čankajšek se v čele zbytků své armády usídlil právě na Tchajwanu.

Z původně chudého hornatého ostrova dokázal vytvořit bohatý, průmyslový stát. Když v roce 1975 zemřel, začala se jeho vojenská diktatura liberalizovat a v roce 1990 se na Tchajwanu prosadila plná demokracie západního typu, slovy jednoho západního diplomata „nejlepší demokracie v celé Asii“. A to včetně náboženské tolerance, která se projevuje všudypřítomnými svatostánky všech hlavních světových náboženství, křesťanskou církev nevyjímaje.

Vzorem USA

Pro Tchajwan už od Čankajškových časů byly a zůstávají hlavním vzorem Spojené státy. Začíná to u uniforem zdejší armády a policie, pokračuje přes všudypřítomnou americkou síť obchodů „7-Eleven“, zcela samozřejmé anglické nápisy a znalost angličtiny mezi téměř všemi vzdělanějšími Tchajwanci, oblíbenost baseballu, a konče třeba právě Vánocemi.

„Vánoce jsou tu rok od roku oblíbenější,“ říká čtyřicátnice Cherry, která pracuje jako státní úřednice v mnohamilionové metropoli ostrova Tchajpej. „Slaví je především mladí Tchajwanci. Je to něco jako obdoba Valentýnu, důvod dát dárek svým blízkým, těm, které má člověk rád. V mnoha domácnostech si ale kupují a zdobí stromečky, samozřejmě však většinou umělé,“ dodává.

Celý článek si přečtete v magazínu Víkend, který je součástí regionálních Deníků

V magazínu Víkend čtěte také:

- Seriál o srdci: Fibrilace síní
- Cestování: Nejen adventní Gdaňsk
- Soutěž o večeři pro dva
- Více křížovek a soutěží o hodnotné ceny

Předplaťte si Deník s přílohou Víkend již od 76 Kč měsíčně. (objednávejte ZDE) nebo si jej můžete objednat i telefonicky na 272 015 015.