Odborníci se dle serveru Britannica domnívají, že vánoční stromky se poprvé objevily v Německu již v raném středověku. V domácnostech se nejspíš vlivem dřívějších pohanských zvyků a pověsti o svatém Bonifáci a stálezeleném stromu objevovaly takzvané rajské stromy, na které lidé 24. prosince zavěšovali jablka.

Tradici výrazně obohatil až v 16. století německý teolog a protestanský reformátor Martin Luther, který se dle serveru History jednoho zimního večera vracel domů a ohromily ho třpytící se hvězdy na pozadí stálezelených stromů.

Vánoční stromky se v Evropě kradly od nepaměti:

Trhy s vánočními stromečky v Praze.
Stromky se kradly i v minulosti, hrozil přísný trest: Pokuta nebyla to nejhorší

Údajně tak poprvé přišel s nápadem zavěsit na stromek zapálené svíčky, čímž vznikly vánoční stromy podobné těm, jaké známe dnes. Později je lidé zdobili různými potravinami.

Rozšíření do Česka

S migrací Němců se od 17. století zvyk rozšířil i do dalších zemí. Zpočátku jej ale lidé i katolická církev považovali za pohanský symbol, který odmítali. Později mu však církevní hodnostáři dali křesťanský význam s tím, že dřevo symbolizuje život Krista.

Vánoční stromky se do světa rozšířily z Německa:

Zdroj: Youtube

V 19. století se zásluhou britské královny Viktorie vyobrazené s rodinou u vánočního stromu stal i módním trendem.

V roce 1812 se vánoční stromek poprvé objevil i v Čechách. V Praze před svým sídlem jej připravil jako překvapení pro štědrovečerní hosty ředitel Stavovského divadla Johann Carl Liebich. Nápad prý přinesl z rodného Bavorska.

Podívejte se na nejkrásnější vánoční stromy v Česku:

Vánoční strom - ilustrační foto.
Čtenáři Deníku rozhodli. Nejhezčí vánoční strom v republice zdobí Velký Šenov

O více než sto let později se v Česku rozsvítil i první vánoční strom uprostřed města. Jedle z nedalekých Bílovic nad Svitavou se zásluhou Rudolfa Těsnohlídka rozzářila v roce 1924 náměstí Svobody v Brně. Spisovatele inspirovala událost, kdy v bílovických lesích s přáteli nalezl osamělé promrzlé děvče. Po vzoru dánské Kodaně umístil pod strom kasičku se sbírkou na opuštěné děti.

Je lepší živý, nebo umělý?

Západní svět již dekády řeší, zda je ekologičtější si každoročně pořídit živý vánoční stromek, nebo mít delší dobu umělý, což může být také pohodlnější řešení.

Odborníci přitom dle ABC News mají jasno. Pro životní prostředí jsou lepší ty rostlé. „Jsou obnovitelné a přispívají k pohlcování oxidu uhličitého a tvorbě kyslíku,“ sdělil profesor rostlinné patologie Gary Chastanger z Washingtonské státní univerzity. Dodal, že se nákupem též podporuje místní ekonomika, případně se staré stromy recyklují a mění na mulč.

Odborníci se shodují, že živý vánoční stromek je ekologičtější:

Zdroj: Youtube

Naopak výroba umělých vánočních stromků z plastu a kovu přispívá ke globálnímu oteplování. „Při výrobě jednoho umělého stromu vznikne zhruba 40 kilogramů oxidu uhličitého,“ sdělila pro ABC News Rosa Riverová z neziskové organizace One Tree Planted.

Doplnila, že je umělý strom je nutné používat alespoň deset let, aby se vyrovnal negativní environmentální dopad, který vznikl během produkce. „Jenže vydrží pouze lidem, kteří se o něj správně starají,“ dodala.


Nahrává se anketa ...