„Budou tam další jistící prvky a jiná špice. Architekt Rajniš při vytváření projektu spolupracuje s expertem, který vyrábí stěžně pro plachetnice. Na staré Báře byly hranoly o hraně patnáct centimetrů. U nové se průměr sníží o osm centimetrů. Tím se zmenší plocha, do které se opírá vítr. Zmenší se i výkyv věže,“ vysvětlil Řezníček s tím, že v projektu autor počítá i se zakrytím schodiště, do kterého by tak nemělo pršet.

Červnový vichr, kterého mnozí nazývají tornádem, se dostal do nitra rozhledny Bára vertikálně. Nadzvedl ji o deset centimetrů a poté spustil na zem o deset centimetrů dále, než původně stála. Konstrukce se poté zbortila a vedení města už nestihlo pozvat hosty k slavnostnímu otevření nové vyhlídkové věže.

Stavba byla naštěstí pojištěna, město už zálohově dostalo vyplaceno padesát procent smluvené částky.

Nedaleko Báry bude lanová dráha a myčka pro bicykly

Zatímco u první rozhledny stála „jen“ restaurace“, její nástupkyně už bude mít v sousedství i lanovou dráhu a další novoty.

Město už jedná s novým provozovatelem restaurace Kometa, u níž by mělo stát parkoviště pro čtyři desítky aut. „Dostali jsme dotaci na lesní cesty, bude tam i lanová dráha nebo myčka pro cykloturisty. Ti si budou moci jízdní kola zašpiněná od bláta opláchnout a vyrazit do města,“ říká místostarosta Petr Řezníček.

Červnový pád rozhledny Bára po silném větru neberou představitelé radnice jako tragédii. Stavba byla pojištěná a město tedy dostane od pojišťovny vyplacenou celou škodu. Horší byla situace v okolních vesnicích, kde tornádo poničilo mnoho domů. „Tam je spousta smutných příběhů. Člověku, který nebyl pojištěn, a přišel o střechu nad hlavou, musí být hodně těžko,“ míní místostarosta.

V Chrudimi dál pokračuje sbírka na pomoc nejvíc postiženým obcím Rabštejnská Lhota a Mladoňovice. Po městě jsou rozmístěné kasičky, lidé posílají i peníze na účet číslo: 43 – 25 71 40 02 77 / 0100.