Jen za poslední tři měsíce se do Pardubického kraje přistěhovalo téměř pět set Asiatů. Podle našich informací se jedná o tři sta Vietnamců a téměř dvě stě Mongolců. O tom, jak mizí, se už ale neví. Podle informací z pardubického krematoria či pohřebních služeb nejsou Asiaté na Pardubicku ani zpopelňováni ani pohřbíváni.


Dožít a umírat zřejmě jezdí domů

„My jsme se tady skutečně snad s žádným takovým případem nesetkali. Já si myslím, že oni k nám přijíždějí mladí a zdraví. Potom pak pravděpodobně odjíždějí zase domů,“ řekl našemu Deníku Vítězslav Dittrich z cizinecké poradny Most pro lidská práva. Zdá se tedy, že Asiaté umí odhadnout, kdy jim zvoní umíráček a včas se stihnou přesunout zpět do své vlasti. Tato slova potvrzuje i další pracovník cizinecké poradny Milan Daniel. „Myslím si, že oni tady neumírají. A fámám, které se někdy o těchto lidech šíří, by se věřit nemělo.“

Nemá–li se věřit fámám, pak tedy vše nasvědčuje tomu, že obyvatelé Asie u nás prostě neumírají. „Pohřeb ani případný převoz nějakého Asiata si skutečně nevybavuji. A to ani za několik posledních let. Jiné cizince samozřejmě pohřbíváme či převážíme do jejich domoviny. Zrovna nedávno jsme v zinkové rakvi převáželi jednoho Ukrajince. Ale Asiata? To opravdu nevím,“ řekla Deníku pracovnice pardubické pohřební služby Pieta.

Stejné zkušenosti mají i jiné pohřební služby. Například Charon, jehož pobočky jsou kromě Pardubic také v Chrudimi, Heřmanově Městci či Hradci Králové, mnoho případů nepamatuje. „Za celou dobu naší existence pamatuji pouze jednoho Asiata, který měl obřad v Hradci Králové. Příbuzní si pronajali smuteční síň asi na dvě hodiny a tam si dělali vlastní rituál. Kromě vonných tyčinek nechyběly ani bubínky či misky s rýží,“ vzpomíná majitel pohřební služby Charon Jindřich Filip. Pardubickému deníku poté potvrdil, že i jejich firma ostatní cizince běžně pohřbívá či převáží.

Obecně kompletní převoz zemřelého například na Ukrajinu vyjde podle našich informací zhruba na třicet tisíc korun. Vše se odvíjí podle toho, o jakou se jedná vzdálenost či jakou si pozůstalí přejí rakev. Ta běžná stojí asi čtyři a půl tisíce, do ní pak však přijde ještě zinková vložka.

Jan Šafář, Dalibor Musil