V loňském roce uložili obyvatelé Pardubic do kontejnerů 2367 tun separovaného odpadu, což je o 366 tun více než v roce předchozím. Město dotovalo třídění odpadu více než 11 miliony korun, zatímco v roce 2007 „stačilo“ 9,7 milionu.



„Letos se náklady města zřejmě opět zvýší, neboť ekonomická krize zasáhla i zpracovatele druhotných surovin, takže prudce klesly jejich výkupní ceny,“ uvedla Nataša Hradní z oddělení vnějších vztahů pardubické radnice.

Ani sběrny proto o vytříděný odpad příliš nestojí. Za „odložení“ starého papíru se leckde musí platit, v lepším případě jej sběrna odebere bezplatně. Lidé zvyklí třídit komunální odpad, ale i podnikatelé, proto stále častěji ukládají starý papír do separačních nádob.

„I v době, kdy byla situace na trhu druhotných surovin relativně stabilní, docházelo v Pardubicích k navyšování množství tun separovaných složek odpadu. Tento stav řešil magistrát města ve spolupráci se svozovou společností Služby města Pardubic (SmP) jednak zvýšením frekvence výsypů kontejnerů, jednak navyšováním počtu nádob,“ poznamenal Jiří Strouhal ze společnosti SmP.

Zisk z prodeje druhotných surovin dosud alespoň částečně pokrýval náklady na separaci odpadu.
Zájem zpracovatelů o druhotné suroviny, i jejich výkupní ceny, poklesl už v závěru loňského roku. Množství separovaného odpadu se v Pardubicích prudce zvýšilo.

Vzrostlo zejména množství papíru uloženého na separačních dvorech a u separačních kontejnerů. „Zatímco v průběhu roku 2008 SmP svážely zhruba 70 tun tříděných odpadů měsíčně, v prosinci svezly 112 tun,“ nechala se slyšet Nataša Hradní.

Město nevidí řešení v navyšování počtu separačních nádob, ale v častějším svozu tříděného odpadu.

„Je nesporné, že využívání druhotných surovin je jedním z pilířů ochrany životního prostředí a naším zájmem je, aby lidé i v nynější krizi odpad třídili. Na druhé straně je fakt, že teď je stále větší problém najít pro separovaný odpad odběratele,“ prohlásil vedoucí odboru životního prostředí pardubického magistrátu Miroslav Míča.

U separovaného odpadu je proto velice důležitá jeho čistota, která výrazně ovlivňuje možnosti jeho odbytu a využití. Zejména v nynější krizi na trhu s druhotnými surovinami uspějí ti, kteří nabízí čisté komodity bez příměsí.

„Proto je velice nezodpovědné do separačních kontejnerů odkládat jiné druhy odpadů, než pro které jsou určeny. Může to znehodnotit obsah celého kontejneru a zmařit snahu lidí, kterým není lhostejný stav životního prostředí, “ pravil Jiří Strouhal.

Momentálně mohou občané Pardubic ukládat separovaný odpad do 900 kontejnerů umístěných po celém městě. „Nejvíce je žlutých kontejnerů (416), sloužících k odkládání plastů a nápojových kartonů, 322 zelených kontejnerů je určeno na barevné a 11 bílých na čiré sklo, a 162 modrých na papír. V závěru roku přibylo v pardubických ulicích dalších 22 nových separačních nádob,“ uzavřela Nataša Hradní.