Systém práce amerických hasičů se samozřejmě liší od systému v Evropě. V kalifornském městě Mountain View, které bohdanečtí strážnici navštivili, to funguje následovně.

„Ve směně je 22 hasičů a jeden velitel směny (Batallion Chief). Hasiči jsou jen ti, kteří jezdí k zásahům, u nás takzvaní 'mokří' hasiči. Úředníky v uniformách v USA neznají. Batalion Chief se stará o chod směny a při větších událostech jezdí přímo na místo a koordinuje zásah. Ve všední dny slouží na stanicích i kapitáni – velitelé stanic. Ti se starají o chod stanic, zajištění údržby techniky atd. V případě výjezdu posádky stanice k události ale vyjíždějí také,“ uvedl vrchní strážník bohdanečské městské policie Pavel Řehoř.

V Mountain View (asi 70 000 obyvatel) hasičský sbor čítá celkem 84 zaměstnanců a jednoho velitele – v současnosti tuto funkci dočasně vykonává velitel policie, který zároveň řídí městskou policii, protože původní velitel hasičů odešel do důchodu a město ještě nesehnalo nového.

Dále to jsou tři administrativní pracovníci, dvanáct hasičů-specialistů, mezi které patří odborníci na bezpečnost práce, kontroly bezpečnosti staveb, zpracovávání administrativy k bezpečnosti staveb, odborníci na nebezpečné látky a chemikálie, na zajištění bezpečnosti pitné vody a tak dále, a vyšetřovatelé požárů.

„Zbylých 68 zaměstnanců tvoří hasiči, kteří chodí do pravidelných směn, tedy tři velitelé směn, jeden instruktor výcviku, 21 paramediků, kapitáni, poručíci , z nichž jeden z nich má na starost komunikaci s veřejností, a hasiči. Ti všichni běžně zasahují u požárů, nehod a poskytují první pomoc. To, že je někdo instruktor nebo komunikuje s veřejností a chodí třeba do škol na besídky, má v podstatě navíc, jen má tomu přizpůsobené směny,“ popsal rozdělení práce Pavel Řehoř.

Mezi osmašedesáti hasiči, kteří slouží na výjezdu jsou také čtyři ženy. Všechny zasahují v terénu a zároveň jsou i paramediky.
„Při naší první návštěvě byla ve směně jedna z nich a byla zařazena na rychlý zásahový automobil, tedy menší náklaďák, který zasahuje u dopravních nehod. Bez problému provedla zásah, kdy pomocí pneumatických nůžek stříhala kabinu havarovaného vozu,“ konstatoval Řehoř.

Zvláštní složkou požárního sboru v Kalifornii jsou lesní hasiči. Patří pod správy parků, které mají i vlastní policii (Rangery) se všemi policejními pravomocemi.

Lesní hasiči mají většinou speciální trucky, které vezou hodně ručního nářadí, ale nevezou žádnou vodu, nebo naopak mají jen speciální cisternu (tank) o obsahu mnoha tisíc litrů vody a výkonnými čerpadly.

Lesní hasičské sbory jsou mezi hasiči považovány za největší tvrďáky, protože požáry lesních porostů jsou těžko zvladatelné a zvláště v Kalifornii představují každoročně obrovskou hrozbu a způsobují škody v řádech milionů dolarů.

Američtí lesní hasiči mají dokonce i paradesantní jednotky, které se příliš neliší od speciálních vojenských jednotek. Mají speciální nehořlavé uniformy, taktické vesty a místo samopalů lopaty, sekery a motorové pily.

„Na padáku je vysadí do nepřístupného lesnatého terénu, kde si musí poradit několik dní odkázáni sami na sebe a budují okopy a průseky proti šíření požáru nebo evakuují lidi z nebezpečných oblastí nedostupných pro techniku. Tito muži někdy pracují i přímo v místě požáru a je to skutečně jen pro pořádné drsňáky,“ popsal bohdanečský vrchní strážník Pavel Řehoř v Česku netypickou hasičskou jednotku.