Meteorologové předpovídají, že letní počasí bude převládat i po většinu týdne příštího, pak se však znovu výrazně zhorší. Podle psychologů mohou prudké výkyvy teplot špatně ovlivňovat lidskou psychiku.

I když se během několika dnů teplota téměř skokem zvýšila, rekordů v sobotu nedosáhne. V pražském Klementinu byla pro tento den naměřena nejvyšší teplota v roce 1998, kdy dosáhla 34 stupňů Celsia, naopak nejchladněji bylo v roce 1962, tehdy rtuť klesla na pouhých 3,6 stupně.

Teploty by se měly od soboty postupně zvyšovat, podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu budou kulminovat ve středu a ve čtvrtek, kdy už by se měly blížit 30 stupňům Celsia. Od pátku však začnou klesat a v neděli budou dosahovat asi 20 stupňů.

Dlouho zatažená obloha se projevila na psychice

Psychologové dlouhodobě upozorňují na to, že velké výkyvy teplot a prudké střídání oblačného a slunečného počasí mohou negativně ovlivňovat lidskou psychiku, u citlivějších lidí vyvolávají dokonce deprese či neurotické obtíže.

Na psychiku lidí měla v posledních týdnech zřejmě špatný vliv i dlouho zatažená obloha, což je problém, který s lidmi odborníci řeší převážně v zimním období. Podle údajů ČHMÚ se však denní úhrny slunečního svitu v květnu oproti dubnu výrazně snížily, podle meteorologického grafu byly dokonce nižší než v březnu.

Chladné a deštivé počasí trápilo v předchozích týdnech zejména lidi na Moravě a ve Slezsku, které na mnoha místech postihly ničivé záplavy, a někde udeřily dokonce opakovaně. Na počasí si stěžují také zemědělci, odrazí se prý na letošní úrodě obilí i letních druhů ovoce. Obavy mají včelaři, naopak spokojeni jsou lesníci, protože deštivé jaro pomáhá snižovat škody způsobené kůrovcem.

Navzdory vlhkému počasí zatím stagnuje i houbařská sezona, odborníci však po teplém víkendu slibují výrazné zlepšení.