"Budou ubytováváni v čistých a vytápěných prostorách, ale bez vybavení. Jsou tedy potřeba matrace, deky, spacáky, peřiny, polštáře, hračky pro malé děti, hygienický materiál, dětské výživy, sunary," stojí ve výzvě k zapojení do sbírky. Ta se má uskutečnit v neděli ve Slatiňanech a v Chrudimi v Mama klubu Muzea barokních soch v úterý.

Zpráva, podle které ženy s dětmi včetně kojenců putovaly pěšky z Charkova, vzbudila okamžitě reakci veřejnosti. Ale heřmanoměstecký starosta Josef Kozel avizované množství uprchlíků důrazně dementoval.

Výstavbě obchodního střediska musely ustoupit staré domy u kateřinského kostela.
Ukrajinská Borzna, bývalé partnerské město Chrudimi, je v blízkosti bojů

"Tato informace vyvolává jak zájem o materiální pomoc, tak i anti-zájem a obavy o vznik vyloučené lokality s lidmi ubytovanými ve skladu, kteří budou zubožení a bez potřebné péče," uvedl starosta. Zdůraznil, že město Heřmanův Městec je v kontaktu se všemi variantami soukromé pomoci, zároveň je v kontaktu s cizineckou policií, sociálními a zdravotnickými službami.

"Příběh, který výrazně přiživily sociální sítě a neziskové organizace působící mimo naše město není příběhem vzniku 150 členné "kolonie lidí," dodal. Lidé, kteří chtějí uprchlíkům z Ukrajiny pomoci, mohou využít oficiální sbírku u JSDH Heřmanův Městec, na městském úřadě je rovněž k dispozici koordinátorka pomoci. Veškeré informoace jsou na webu https://www.hermanuv-mestec.cz/pomoc-pro-ukrajinu/.