"Naše společnost je nucena přistoupit k úpravě ceny vodného a stočného, a to výhradně z důvodu navýšení cen elektrické energie a plynu od dodavatelů. Ceny těchto komodit vzrostly meziročně na více než dvojnásobek, což představuje nárůst nákladů na energie v řádech desítek milionů korun. Úprava se týká pouze pohyblivé složky ceny vodného a stočného," zaznělo v oznámení.

Zatímco od 1. ledna stoupla cena za metr krychlový vody o desítky haléřů, přesněji o 3,48 procenta, nyní kubík vody bude stát 48,33 korun a za stočné lidé nově zaplatí 48,69 korun. Pohyblivá část dvousložkové ceny tedy v součtu vodného a stočného bude činit 97,02 korun za metr krychlový, jde tedy o navýšení ceny o 8,6 korun za kubík.

Psali jsme:

Ilustrační fotografie.
Voda lidi na Chrudimsku nezruinuje. Od ledna podraží jen o tři koruny za kubík

VS Chrudim ujistila, že k datu změny ceny vodného a stočného nedojde k mimořádným odečtům stavů měřidel a fakturace bude provedena na základě průměrné denní spotřeby poměrem podle počtu dnů před a po úpravě ceny.

Cena vody na Chrudimsku je dvousložková, obsahuje i pevnou roční cenu, která závisí na velikosti vodoměru. Tam se oproti cenám na počátku letošního roku nezdražuje, u nejvíc používaného vodoměru zůstává částka 1650 korun za vodné a stočné stejná. Odběrateli je potom fakturována poměrná část podle odečtového cyklu.

Už při stanovení cen pro rok 2022 bylo znát, že se cenová politika pohybuje na tenkém ledě.

„Vyjednávání o výši vodného a stočného mezi společnostmi VAK Chrudim a VS Chrudim byla obtížná. V úvahu bylo nutné vzít řadu skutečností. Postupně dochází ke zdražování vstupních surovin, zvyšují se ceny chemikálií používané při čištění vody surové i odpadní a nejistá zůstává především otázka budoucích cen za elektrickou energii a plyn,“ vysvětlil tehdy předseda představenstva VS Chrudim Roman Pešek.

Ceny platné od letošního ledna ve srovnání s úpravou od 1. června.Ceny platné od letošního ledna ve srovnání s úpravou od 1. června.Zdroj: archiv

„Naše společnost má sice zasmluvněnu cenu těchto energií i na budoucí období, ale vývoj na trhu je v současnosti naprosto nevyzpytatelný,“ dodal.

Splašky se vlily do řeky Chrudimky.
V Chrudimi přetekla kanalizace. Pršelo, či nepršelo, pře se Pilný s vodárnami

V době, kdy lidé napouštějí na zahradách bazény, není zpráva o zdražení vodného a stočného příjemná. Otec čtyř dětí Ladislav Nolde z Podhůry by si musel hodně připlatit. "Bazén samozřejmě máme, a to na dvacet kubíků. Ale naštěstí nás zásobuje vodou vlastní studna, i když tu městskou máme v rezervě taky. Pro případ sucha je vždy dobrá nějaká záloha," řekl.

Vodárenská společnost Chrudim spadá pod rakouský koncern Energie AG. Právě tato firma od roku 2006 provozuje vodárenskou síť v majetku společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim. Smlouva o nájmu a provozování vodárenské infrastruktury má platnost 25 let a měla by vypršet koncem roku 2030.

Ačkoliv sám sebe označuje za kapitalistu, životně důležitou infrastrukturu by nuceně za tržní cenu vykoupil do majetku obcí a státu. "Hovořím o vodě, ale i elektřině," upozornil.

Ve Skutči mají vlastní městské Vodovody a kanalizace už od roku 2000. Cena vodného a stočného pro letošní rok je 98,58 korun a zvyšovat se nebude. "V polovině roku to rozhodně neučiníme. Zdražování chceme zmírnit fotovoltaikou na čistírně odpadních vod, kterou právě připravujeme," řekl skutečský místostarosta Jaroslav Hetfleiš.

Zřejmě nejlevnější vodu v Pardubickém kraji mají v Litomyšli, kde letos společnost VODOVODY účtuje obyvatelům vodné a stočné 66,83 korun za metr krychlový. Naopak nejvíc platí odběratelé v Pardubicích, kde jim VaK Pardubice účtuje za kubík 105 korun. Stejná cena i dodavatel je v Chvaleticích, Holicích, Lázních Bohdaneč a Přelouči. VaK Jablonné nad Orlicí stanovil letošní cenu na 93,28 korun.

Ceny platné od letošního ledna ve srovnání s úpravou od 1. června.Ceny platné od letošního ledna ve srovnání s úpravou od 1. června.Zdroj: archiv