„Aj, Vánoce nastaly, my je s radostí a mnohou vděčností dočkali.“ Úryvek koledy z Pusté Rybné je letošním mottem výstavy, jež v sobotu začala ve skanzenu na Veselém Kopci. Soubor lidových staveb Vysočina ji pojmenoval „Vánoce na Veselém Kopci aneb Od Martina do Tří králů“.

Navzdory silné vichřici, která se prohnala nad Chrudimskem v noci z pátku na sobotu, už od rána do skanzenu přijížděly zájezdové autobusy i auta s rodinami ze širokého okolí. Všichni chtěli bez ohledu na vlezlé počasí o prvním adventním víkendu užít sváteční atmosféry. Příležitostí k tomu bylo mnoho. Kousek od vstupního objektu byla k mání medovina několika druhů, v sobotu odpoledne návštěvníci pili „Medvědí objetí“. Děti a šoféři si pochutnávali na horkém medovém čaji.

V několika objektech skanzenu bylo možné rovněž vidět, jak naši předkové trávili čas od Martina do Tří králů. Zájem návštěvníků se soustředil na výrobce lidových předmětů. V sobotu například obdivovali slaměné ozdoby, které vytváří Hynek Vojanec z Hlinska. Používá k tomu žitnou slámu s dlouhými stébly.

Skanzen je možné navštívit každý den, program je bohatý

Ve skanzenu na Veselém Kopci potrvá vánoční výstava až do soboty, kdy se v areálu roubených chaloupek vánoční jarmark, největší v roce. Děti se dočkají i mikulášské obchůzky.

Soubor lidových staveb Vysočina připravil pro návštěvníky spoustu zajímavostí. Dozvědí se například, že vánoční stromeček nemá v českých rodinách dlouhou tradici, natrvalo v nich zdomácněl až na počátku 20. století. V roubenkách je spousta inspirace pro dekorace z přírodnin, ke kterým se současná generace vrací.

„V chalupě z Herálce bude od úterý do středy k vidění i koupi vizovické pečivo, od čtvrtka do pátku se návštěvníci mohou potěšit soustruženými dřevěnými hračkami. V chalupě z Dolního Újezdu jsme od úterý do pátku připravili expozici perníku tlačeného do forem. Do hájenky jsme nainstalovali skleněné a slaměné ozdoby,“ zve k návštěvě vedoucí Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Součástí celotýdenní výstavy „Vánoce na Veselém Kopci aneb Od Martina do Tří Králů“ je i kulturní program. O uplynulém víkendu návštěvníky skanzenu potěšily děti z hlineckého folklorního souboru Vysočánek a členové pardubického souboru Baldrián. Šestého prosince projde areálem Mikuláš se svou družinou, který dětem rozdá drobné dárky. O sobotním jarmarku zahrají a zazpívají Pouličníci z Tábora.