Chrudim

Rozsvícení vánočního stromu se uskuteční na Resselově náměstí 3. prosince

Hlinsko

V Hlinsku se tradiční rozsvěcení vánočního stromu uskuteční v rámci Mikulášsko-vánočního jarmarku 1. prosince, který se koná ve zdejším Betlémě a před Orlovnou. Ve 14 hodin bude mikulášská nadílka pro děti, v 18 hodin pak rozsvěcení vánočního stromu.

Chrast

Smrk stříbrný bude letošním vánočním stromem v Chrasti, pochází ze zahrady manželů Jiroudkových ze sousedních Chacholic.

Svatokateřinské rozsvícení vánočního stromu na náměstí proběhne 25. listopadu.

Heřmanův Městec

Rozsvícení vánočního stromu na ¨zdejším náměstí Míru se uskuteční v neděli 3.12. Součástí rozsvícení stromu bude opět i jarmark.

Skuteč

V sobotu 2. prosince můžete od 16 hodin navštívit malý vánoční jarmark, od 17 hodin začne kulturní program, ve kterém se představí základní školy, žáci ZUŠ a pěvecké sbory Cantando a Rubeš. Strom bude slavnostně rozsvícen v 18 hodin a akci zakončí dechová hudba Mrákotínka.

Pardubice

Letošní vánoční strom pro krajské město vyrostl v Jezbořicích. Ozdobený se na Pernštýnském náměstí rozsvítí o první adventní neděli 3. prosince kolem 17. hodiny. Adventní trhy začnou v historickém centru města o jeden den dříve, v sobotu 2. prosince. Tradiční předvánoční akcí je pardubický Advent s vůní perníku. Místní kavárny, cukrárny a restaurace budou od prvního adventního víkendu nabízet dobroty inspirované pochutinou typickou pro Pardubice.

Svitavy

neděle 3. prosince
• vernisáž vánoční výstavy (Městské muzeum)
• náměstí (velké pódium)

16:00-17:00 Tomáš Kočko & Orchestr (vánoční repertoár)

17:00 rozsvícení stromu – proslov starosty Davida Šimka

17:05-17:30 Helena Petráková - Adventní dudácký recitál

17:30-18:00 Pekelná jízda

18:00 Adventní koncert ZUŠ v kostele Navštívení Panny Marie

Litomyšl

V Litomyšli se opět uskuteční Andělský advent na zámeckém návrší na náměstí Václava Havla. Tradiční videomaping připomene Bedřicha Smetanu, od jehož narození příští rok uplyne 200 let.

Program neděle 3. prosince:

12:30-13:30 Unotrio + hosté

14:00-15:00 Pěvecké sbory Kvítek a Lilium

15:00-16:00 Vánoční příběh, aneb cesta do Betléma - Dřevěné divadlo (Nová městská síň)

16:00-16:40 Pavel Helan - 1. část koncertu

17:00-17:40 Videomaping a slavnostní rozsvícení vánočního stromu za účasti sborů Kvítek a Lilium.

18:00-18:50 Pavel Helan - 2. část koncertu

Moravská Třebová

V Moravské Třebové se vánoční strom na náměstí T. G. Masaryka rozzáří už v sobotu 2. prosince. Slavnostní adventní program se v centru města uskuteční od 15 do 19 hodin. "Přijďte se naladit na vánoční čas a společně rozsvítit vánoční strom, poslechnout si dětské pěvecké sbory, žáky ZUŠ, děti z mateřských školek a vystoupení Tomáše Kočka & Orchestru. Nebudou chybět tvořivé dílničky pro děti s Krůčkem Moravská Třebová a DDM, andělé na chůdách, slaměný betlém, zvonička přání, vánoční spirála na zámku nebo řemeslný Flerjarmark s pestrou nabídkou výrobků," zve na zahájení adventu ředitelka kulturních služeb Marie Blažková.

Přibližný časový harmonogram:

15:00 dětské pěvecké sbory a žáci ZUŠ

17:00 rozsvícení vánočního stromu

17:05 vystoupení mateřských škol

17:30 Tomáš Kočko & Orchestr

Advent je období čtyř nedělí před vánočními svátky, přesněji řečeno před 25. prosincem. Kvůli tomu jde o pohyblivý svátek, který připadne každý rok na jinou dobu. Jednou za několik let je advent speciální a stane se, že čtvrtá adventní neděle vyjde přesně na Štědrý den. Právě tak tomu bude i letos.

Ústí nad Orlicí

V Ústí se každoročně koná Ústecký advent a je vždy spojený s bohatou nabídkou kulturních programů, které se konají na Mírovém náměstí a v kulturních zařízeních po celém městě. Slavnostní zahájení Ústeckého adventu probíhá tradičně první adventní neděli na Mírovém náměstí, kde je po zahajovacím proslovu starosty města rozsvícen vánoční strom a vánoční výzdoba města. V neděli 3. prosince se v centru města uskuteční jarmark spolků a příspěvkových organizací města a žehnání věnců.

Česká Třebová

Město rozsvítí svůj vánoční strom v neděli 3. prosince v 16.30 hodin na Starém náměstí.

Akci zahájí slavnostním projevem starosta města Česká Třebová Zdeněk Řehák a farář římskokatolické Farnosti Adam Grabiec. Vystoupí pěvecký sbor ZUŠ Kajetánek.

Vysoké Mýto

2. prosince - Adventní kujebácký jarmark na náměstí Přemysla Otakara II. Součástí adventního programu bude řemeslný jarmark s vánoční tematikou, rozsvícení vánočního stromu a doprovodný kulturní program.