VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrudimští vojáci v Afghánistánu bojují s následky přírodní katastrofy

CHRUDIM/FAJZABÁD - Chrudimští vojáci se musí při své afghánské misi potýkat nejeno s nepřátelskými bojovníky, ale také s přírodní katastrofou, která oblast, v níž působí, postihla. Nyní sčítají škody a pomáhají místním obyvatelům.

30.5.2007
SDÍLEJ:

Vojáci pomáhají likvidovat následky přírodní katastrofy.Foto: Lada Kovářová

Na počátku května zasáhla přírodní katastrofa v podobě povodní a masivních sesuvů půdy celé území provincie Badakšán. Přímo se dotkla také příslušníků 5. kontingentu ISAF-PRT, kdy byl při patrole jeden z vojáků těžce zraněn a jeden voják zemřel.

Ztráty na životech a na majetku jsou také na straně civilního obyvatelstva. „V současné době probíhá na celém území provincie vyhodnocování následků této katastrofy, do čehož je zapojena Afghánská národní policie a také příslušníci jednotek ISAF. Celou situaci ale trvale komplikuje počasí. Zejména v horských oblastech se pravidelně opakují přívalové deště, což způsobuje, že podmáčená půda nemá čas proschnout a proto se stále objevují nové sesuvy. Z tohoto důvodu jsou některá údolí a dokonce celé distrikty zcela nepřístupné,“ tisková informační důstojnice 5. kontingentu Lada Kovářová.

Jak dodává, podle informací, které prozatím poskytly patroly jednotek ISAF a místní policie, je postiženo devět z celkem 28 distriktů provincie Badakšán. „Dílčí informace mluví o nejméně 30 obětech na životech a více než 1000 postižených rodinách. Protože jsou některé oblasti nedostupné, není možno přesně určit, kolik vesnic bylo poničeno a kolik kilometrů cest je neprůjezdných,“ tvrdí Kovářová. Lidé také postupně hlásí ztráty tisíců kusů dobytka a velké škody na úrodě ze stovek hektarů obdělaných polí. „Velice drahým materiálem je v této oblasti dřevo. Lesy jako takové v této části Afghánistánu neexistují a proto ztráty několika tisíců stromů budou komplikovat proces rekonstrukce a obnovy,“ doplňuje tisková důstojnice.

Ačkoliv je obnova provincie podporována místní vládou, finance které do tohoto regionu plynou nejsou prý zdaleka dostačující. Svou pomoc nabídly také jednotky ISAF. „Německý, dánský i český kontingent ve Fajzabádu uvolnil finanční zdroje do fondu PRT určeného pro okamžitou pomoc v postižených oblastech. Z fondů ministerstva zahraničních věcí, které má k dispozici český kontingent ISAF-PRT, bylo vyčleněno 6000 USD. Tyto prostředky jsou určeny zejména na opravu mostů, cest, nákup základních potravin a příspěvky na rekonstrukci domů. Do současnosti bylo jednotkami ISAF v provincii Badakšán vynaloženo 11 tisíc USD na rekonstrukce cest, byly nakoupeny lopaty, rýče a další nářadí, do postižených oblastí je směřována potravinová pomoc v podobě mouky, oleje a pitné vody v hodnotě řádově tisíců dolarů,“ vysvětluje Kovářová.

Přesto všechno je možno očekávat, že některé oblasti budou mít největší problémy v zimním období, a to zejména z důvodu nedostatku základních potravin. Období, kdy je možno na místních horských políčkách pěstovat základní zemědělské plodiny, trvá často pouze tři až čtyři měsíce. Pokud byla tato úroda zničena již v počátku, lze očekávat druhou vlnu humanitární krize v zimních měsících.

„Katastrofa takového rozsahu by byla složitě řešitelná i v Evropě. V zaostalých podmínkách Afghánistánu je to úkol téměř nadlidský,“ hodnotí situaci náčelník oddělení Civilian Military Cooperation provinčního rekonstrukčního týmu ve Fajzabádu major Staufer (SRN).

30.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 13 500 Kč

Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Pracovník/ce obchodu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zábořská 93, 539 44 Proseč, NÁPLŇ PRÁCE: Obsluha zákazníků a pokladny, odborné poradenství při prodeji, nabídka zboží zákazníkům, doplňování zboží a údržba čistého prostředí prodejny., POŽADAVKY: Prodejní dovednosti, dobré komunikační schopnosti a příjemné vystupování, spolehlivost a pečlivost, trestní bezúhonnost a znalost práce na PC., ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: smlouvu na HPP, práci na zkrácený úvazek, stabilní výdělek + podíl na tržbách a bonusy, slevu na zboží Tescoma. Pracovní doba Po - Pá od 8:00 do 16:00)., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle Po - Pá (6:00 - 14:30) nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Ergotep, družstvo invalidů, Zábořská, č.p. 93, 539 44 Proseč u Skutče. Informace: Lenka Nováková, +420 469 660 912.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční manažer 22 060 Kč

Řídící pracovníci v oblasti ekonomiky a financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb) Vedoucí finančního a ekonomického odboru. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22060 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Městský úřad Hlinsko, Poděbradovo nám. 1, NÁPLŇ PRÁCE: Řízení činnosti odboru v samostatné i přenesené působnosti, komplexní zabezpečení rozpočtového procesu (rozpočet, rozpočtový výhled, rozpočtová opatření), zpracování účetnictví a výkaznictví města, zabezpečení platebního styku s peněžními ústavy, výběrová řízení na úvěry a pojištění majetku města, zpracování daňových přiznání, zabezpečení agendy přijatých a poskytovaných dotací, veřejnosprávní kontrola příspěvkových organizací města. , POŽADAVKY: VŠ ekonomického směru, praxe v dané oblasti min. 5 let, praxe jako vedoucí zaměstnanec výhodou, znalost platné legislativy - zejména zákonů č. 128/2000 Sb., č. 250/2000 Sb., č. 563/1991 Sb., č. 280/2009 Sb. a č. 235/2004 Sb., praxe v oblasti hospodaření obcí/kraje výhodou, znalost účetnictví obcí a příspěvkových organizacích, výborné organizační a řídící schopnosti, ŘP sk. B, …., NÁLEŽITOSTI PÍSEMNÉ PŘIHLÁŠKY: Přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu uchazeče, kontaktní telefon a e-mail, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., VÝČET DOKLADŮ K PŘIPOJENÍ K PŘIHLÁŠCE: Strukturovaný životopis, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce (originál příp. ověřená kopie), u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením, úředně ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání a osvědčení a čestné prohlášení podle zák. č. 451/1991 Sb., Přihlášky podávejte do 18.7. 2018 do 17:00 hodin., ZPŮSOB PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY: Písemná podoba - obálku viditelně označte "Výběrové řízení - vedoucí FEO" a zašlete či osobně doručte na adresu: Město Hlinsko; Kancelář tajemníka, Poděbradovo nám. 1; 539 23 Hlinsko , Při podání přihlášky prostřednictvím pošty se za datum doručení přihlášky považuje datum uvedené na podacím razítku pošty., Výběrové řízení na obsazení této pozice je k dispozici na adrese www.hlinsko.cz v sekci úřední deska.. Pracoviště: Město hlinsko, Poděbradovo náměstí, č.p. 1, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Ingrid Matějková, +420 469 315 320.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 21 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér elektrických topných těles. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Miřetice 32, 539 55 Miřetice, POŽADAVKY: Min. úplné střední vzdělání nebo vyučení s maturitou technického směru (výhodou strojní nebo elektro), alespoň základní znalost kreslení ve 3D, vhodné i pro absolventy bez praxe - zaučíme, základy AJ výhodou, První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese zasláním Životopisu.. Pracoviště: Backer eltop s.r.o., 539 55 Miřetice u Hlinska. Informace: Jiří Lichtenberg, +420 469 344 176.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér - zpracování konstrukční a projekt. dokumentace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řeší konstrukční zpracování skupin výrobků podle základních technických podmínek.Zpracovává projektovou dokumentaci úvodních a prováděcích projektů včetně provozních návazností a časových průběhů.Zpracovává projektovou dokumentaci staveb běžně používaných konstrukcí a technologií.Zajišťuje konstrukční dokumentaci pro ověřovací sérii výrobku.Zpracovává konstrukční podklady pro výrobu.Provádí změnové řízení v konstrukční dokumentaci.Zpracovává návody k obsluze a údržbě výrobku.Zpracovává technické a přejímací podmínky výrobků.Spolupracuje na dotačních projektech v oblasti zpracování konstrukční ch návrhů do projektové a výrobní dokumentace, účastní se pravidelných schůzek k dotačním projektům, komunikuje se spolu příjemci dotací.. Pracoviště: Fans, a.s.- provozovna hlinsko, Rváčovská, č.p. 1210, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Radomír Rosendorf, +420 469 326 012.


Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Sraz favoritů na Konopáči

Konopáč obsadí favoriti a formani

Svratouch chystá třetí sraz historických vozidel

Svratouch - V sobotu 21. července se uskuteční 3. sraz historických vozidel u Muzea motocyklů ve Svratouchu.

Osobnosti regionů: Vodákům povolte dvě piva, cyklistům jedno a lyžařům žádné

Česká republika/ Východní Čechy /INFOGRAFIKA/ - Ať si vodáci klidně sjíždějí řeky s mírnou hladinkou alkoholu, shodují se tři čtvrtiny osobností českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Trendem posledních let jsou svatby venku

Pardubický kraj - Pátku třináctého se snoubenci nebojí.

Indiáni vítali zástupce policie

Obořice - Přes třicet malých indiánů z letního dětského tábora v Obořici přivítalo zástupce chrudimské policie.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT