Prvním říjnem se příspěvková organizace Nemocnice Chrudim přeměnila na akciovou společnost. Stodvacetimilionové zadlužení se ale tímto přechodem nevynulovalo. Pardubický kraj poskytl sice 93,5 milionů Kč, takže nemocnice jde do podnikání s minusem dosahujícím sedmadvacet milionů.

Dostat hospodaření na nulu nebo dokonce do zisku je podle ředitele Vojtěcha Němečka obtížný úkol. „Za stávajících podmínek ve smluvních vztazích se zdravotními pojišťovnami to s největší pravděpodobností možné nebude. Uvidíme, jaká bude situace v příštím roce,“ uvádí Němeček. Přechodem na „akciovku“ se podle jeho slov pro pacienty nic nezmění. Rozsah odborné péče i spektrum služeb zůstanou zachovány.

Ve složitější situaci se nyní nacházejí zaměstnanci nemocnice. Hrozí jim totiž, že v akciové společnosti nebudou brát takovou mzdu, jako doposud. „V měsíci říjnu se ještě nic měnit nebude. Ale v tuto chvíli je už jasné, že určitá restrikce bude nutná. V současné době se vedou intenzivní jednání s odboráři,“ pokračuje ředitel Němeček.

K propouštění zaměstnanců by dojít nemělo. Vedení nemocnice se dlouho před přechodem na akciovou společnost v tomto směru připravovalo a počet pracovníků výrazně zredukovalo. „Pokud se bude propouštět, půjde o pár lidí,“ dodává ředitel nové chrudimské „akciovky“.

Pardubický kraj si na oddlužení nemocnic půjčil od Komerční banky 300 milionů korun. Největší částka, 93,5 milionu, zamíří právě do chrudimské nemocnice. Vdozorčí radě nové akciové společnosti zasedne chrudimská lékařka Věra Ždímalová, členka rady města. Včervenci ji do této funkce jmenovali členové městské rady a o jejich verdiktu informoval radního Pardubického kraje Josefa Janečka zodpovědného za oblast zdravotnictví starosta města Jan Čechlovský.