Dvacet lidí ve čtvrtek na několik hodin zaměstnala momentálně asi nejslavnější opice v České republice - olomoucký makak Šimpy, který se svým opičím kolegou Tatinem utekl před několika měsíci z olomoucké zoo. Dobrodruha Šimpyho chytili na Chrudimsku.

Šimpy na své cestě ze Svatého Kopečka zavítal na Svitavsko, podíval se do kraje Vysočina a pak se znovu vrátil do východních Čech.

Tam ale jeho cesta ve čtvrtek skončila.

„Kolem půl třetí odpoledne dostala policie zprávu, že se Šimpy nachází v Licibořicích na Chrudimsku. Na místo postupně přijely dvě policejní hlídky, tři hasičské jednotky a veterinář. Po dvou dávkách uspávací látky zůstal ve větvích a poté ho hasiči přesunuli na plošinu,“ popisuje neobvyklou událost mluvčí chrudimských policistů Lukáš Maier.

Celá akce skončila v 17.50. Místní policisté si pořádně oddychli. Během čtrnácti dnů se jim totiž množila oznámení, že jim opice pobíhá po kraji. Vždy když ale policisté na místo přijeli, Šimpy utekl.

„Máme hlavně radost z toho, že se mu nic nestalo. Teď už je na cestě domů, do Olomouce," řekl policjení mluvčí.

Neobyčejný policejní zásah začal v okamžiku, kdy si manželka místního starosty na silnici opice všimla.

„Manželka ho viděla, jak stopoval na silnici. Když jsme potom oznámili policii, že tu máme opici, tak jsme se dozvěděli, že je to tulák, jehož cesta začala v olomoucké zoo. Do příjezdu policie jsme se ho snažili zabavit. Dával jsem mu banány a piškoty. Pak nám ale utekl na strom a i po první uspávací dávce stále unikal policii i hasičům. Všechno dobře dopadlo,“ popsal situaci starosta Licibořic Jiří Blažek a dodal, že až bude mít cestu do Olomouce, tak se na něj do zoo přijde určitě podívat.

Teď už Šimpy míří domů, do Olomouce, kde na něho čekají pracovníci zoo.

„Zatím ho nemáme, takže nechci nic zakřiknout. Čekáme, až nám ho předají,“ uvedla ve čtvrtek večer Libuše Veselá z olomoucké zoo.

Anabáze dvou opičích uprchlíků začala vloni v červnu.

„Oni se bojí motorové pily a když se na jaře kácely stromy, tak se opice rozhodly, že to nebudou poslouchat a utekly. Od té doby byly na pochodu,“ sdělila Veselá.