K nahnuté ruině svého díla se ve čtvrtek dopoledne přijel podívat architekt Martin Rajniš. V rozhovoru s novináři řekl, že podle všeho byl poryv větru extrémní. „Je to zlomyslnost osudu, že několik dní po otevření dojde k takovému dopuštění. Pro nás, výzkumníky, je to výzva. V okamžiku, kdy si myslíme, jak jsme chytří a na všechno máme normy, živly učiní něco, co jsme nepředpokládali. Nezříkám se odpovědnosti, nejsem ale ani hysterický. Dostal jsem od větru do držky, ale jedno vím: rozhledna tu bude znovu stát. A bude stejně krásná,“ uvedl Rajniš.
Středeční bouře napáchala statisícové škody na celém Chrudimsku. Létaly střechy, padaly stromy, a ještě ani teď nejde v desítkách obcí elektřina.
Vítr místy přesahoval rychlost 100 kilometrů za hodinu. Lidem nešly telefony, stromy spadly do drátů elektrického vedení, a tudíž byly tisíce domácností odstřiženy od dodávky proudu. U chrudimského Penny Marketu spadl na parkoviště vzrostlý strom.
Topol se zřítil rovněž na parkoviště u motorestu Skalka, kde jeho kmen dopadl přímo na střechu osobního vozu hostů pohřební hostiny. Ti naštěstí nebyli ve voze, a tak mohou mluvit o štěstí.
Ve Stolanech u Chrudimě na místní komunikaci popadaly stromy, vítr odfoukl novou střechu místní firmy Alfatech, která shodou okolností měla tento týden Den otevřených dveří pro občany Stolan a širokého okolí.
"Škody jsou opravdu velké, nejvíce na Sečsku a Prachovicku, " sdělil Deníku velitel sečské požární stanice HZS Pardubického kraje Bohuslav Šulc.
Bára je o patnáct metrů nižší
Velkou ránou pro Chrudimáky je zničení rozhledny Bára v rekreačních lesích Podhůra. Celodřevěná stavba nápor větru nevydržela a sesula se směrem k zemi.
"Nezřítila se celá, ale podsunula se k zemi. Je teď o patnáct metrů nižší. Špička zůstala na vrchu," řekl očividně zdrcený ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.
Představitelé chrudimské radnice jsou v těchto dnech v nizozemském městě Ede. O škodách, které napáchala středeční smršť, se dozvěděli pár minut poté. Zastihli jsme telefonicky místostarostu Petra Řezníčka a požádali ho o jeho reakci na zřícení rozhledny Bára, která byla slavnostně v rekreačních lesích Podhůra otevřena v sobótu.
„Je mi z toho smutno, měl jsem k ní vztah jako ke svému dítěti. Byl jsem u všech kontrolních dní,“ řekl Řezníček.
Na otázku Deníku, zda Bára nespadla kvůli svému netradičnímu architektonickému řešení které drží vyhlídkovou věž ve výšce vahou vlastního dřeva, odpověděl: „Byla tam táhla, architekt Martin Rajniš garantoval vahou své osobnosti, že rychlost 200 metrů může dosáhnout i dvou set metrů za vteřinu a rozhledna nespadne. Kdybych se nestyděl, upustil bych slzu. Je to pro mě tragická záležitost. Je hrozné, že takovou krásu, kterou jsme měli, dokáže vichr zlikvidovat,“ dodal místostarosta.
Vítr pokácel lesík u Lukavice
Škody vinou silného večerního větru a bouřky vznikly na Chrudimsku na mnoha místech. Například ve Slatiňanech se vyvrátil smrk u základní školy, spadl na chodník, jeho špice dosahovala na silnici. Dramatičtější situace je v oblasti Svidnice a Lukavice. Lesík u silnice směrem na Lukavici se sesunul k zemi a kmeny zatarasily celou silnici. Na místě zasahovali hasiči.
Z krásného borového hájku zůstaly jenom pahýly. Na hlavní silnici směrem na Nasavrky se tvořila několik kilometrů dlouhá kolony od Skalky. U motorestu spadl strom na jeden ze čtyř automobilů. Jeho zadní část už neexistuje, kmen ji rozdrtil. I zde zasahovalo několik hasičských aut. Jízda po hlavní státní silnici od Slatiňan znamenala pro řidiče zahrát si „kličkovanou“ mezi stromy.
"Největší rozsah poškození je v okolí Nasavrk, na Hlinecku, Svitavsku a Poličsku. Došlo také k poškození provozních objektů našich cestmistrovství v Doubravicích a Luži," uvedl Václav Ouhrabka ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje.
"Likvidační práce na zajištění průjezdnosti silnic byly zahájeny ve spolupráci s policií a hasiči ihned ve večerních hodinách. Od ranních hodin jsou nasazeny všechny vlastní dostupné prostředky na dokončení průjezdnosti všech postižených oblastí," doplňuje Ouhrabka.
Celkový rozsah způsobených škod se zatím zjišťuje, odhady hovoří o škodách v řádech milionů korun. Podle předběžných informací od Lesů České republiky bylo poškozeno až půl milionu kubíků dřevní hmoty.
"Plné zprůjezdnění všech poškozených silnic se předpokládá do neděle 29. 6. a celková likvidace následků bude probíhat minimálně následujících 14 dní až měsíc," dokončil Václav Ouhrabka.
Zaječice jsou v tuto chvíli stále bez ulektrické energie. Situace tu během středeční bouře byla velmi dramatická, na okraji města dokonce vzduchem létaly návěsy kamionů. Hasiči tu nyní likvidují následky bouře v podobě spadaných stromů a tašek. "Obec se rozhodla že jim refunduje platy," informoval místostarosta Zaječic František Mihulka.