Aktuální stav v neděli 8. března odpoledne

Na většině sledovaných míst v okrese platí vneděli normální stav. Novohradka v Úheticích, která ještě v sobotu odpoledne a v neděli ráno dosahovala druhého stupně, opět kleslana první stupeň. Stav bdělosti platí i pro Padrty na Chrudimce.

Zatopená, rozbahněná pole, tisíce racků, stovky kačen, desítky volavek a zajíci plodící potomstvo. Takový byl v neděli ráno obraz povodní na Novohradce. Řeka nikoho přímo neohrožuje, škoda vzniká pouze na polích. Mezi Dvakačovicemi a Vejvanovicemi je podemleta a částečně utržená vozovka. Zde by projíždějící řidiči měli řidiči opravdu zvýšit pozornost.

Více na toto téma i v rubrice SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY.Meteorologická a hydrologická situace:

Během čtvrtečního odpoledne bylo zpočátku převážně oblačno až zataženo, teploty vzduchu se pohybovaly mezi 5-11°C , ve vyšších horských oblastech mezi 2-4°C, v současné době se k nám rozšiřuje od jihovýchodu frontální systém, během odpoledne se dosažené srážkové úhrny pohybovaly od 2 do 10 mm Vysoké teploty a jihovýchodní vítr dále urychlily odtávání s v polohách 500 – 600 m , pokračovaly tak vzestupy vodních stavů na tocích odvodňující tato území (Labe nad VD Les Království, Metuje, povodí Orlice, povodí Chrudimky, Doubrava ).

Ve čtvrtek večer a v první polovině noci v reakci na srážky docházelo ke vzestupům hladiny řek.Úroveň 2. SPA byla dosažena na Novohradce

Na horních tocích v oblasti Českomoravské vrchoviny se vzestupy aktuálně zpomalily, či zastavily. Během pátečního dopoledne zde očekáváme setrvalý stav případně mírný pokles hladiny. Vzestupy budou pokračovat vlivem dotoku na středních a dolních úsecích postižených vodních toků.

Další očekávané srážky v průběhu noci a soboty pravděpodobně způsobí pozastavení poklesů nebo mírné vzestupy, které by mohly znamenat návrat přibližně na současné stavy v průběhu noci na sobotu a sobotního dopoledne.

Zdroj: ČHMÚ, Povodí Labe

Uplynulé dny

V noci na čtvrtek se hladina Novohradky zvedla do výše 280 centimetrů, řekou v tu dobu protékalo bezmála 30 krychlových metrů vody za sekundu a byl vyhlášen druhý povodňový stupeň – pohotovost. Řeka pak dále stoupala.

V devět hodin ráno už hladině chyběly pouhé centimetry k dosažení třímetrové hranice a průtok překonal třicetikubíkovou hranici. Ke zhoršení situace došlo i v Pařížově na Doubravě, kde musel být ráno rovněž vyhlášen druhý povodňový stupeň, průtok tu později překročil hranici 25 kubíků za sekundu. Situaci na místě nepřetržitě monitorují pracovníci Povodí Labe.

Hasiči Pardubického kraje již zaznamenávají první výjezdy na zatopené objekty či komunikace. Například jednotka hasičů z Hlinska vyjela na čerpání zatopené komunikace v Hlinsku do ulice Za Drahou. Po příjezdu byla zjištěna laguna o rozměrech 3 x 15 m. Hasiči ihned nasadili plovoucí čerpadlo na odčerpání vody. Dále byl proveden průzkum zda nebyly zatopeny sklepy rodinných domků, které se nachází pod úrovní komunikace. Nebyl dosud zaznamenán průsak vody do sklepů.