UVAŽUJETE O OČKOVÁNÍ PROTI ŽLOUTENCE? NEBO SE VÁM ZDÁ, ŽE JDE O ZYBTEČNOU PANIKU? HLASUJTE V ANKETĚ! (vpravo vedle článku) DISKUTUJTE! (pod článkem)Víte o nemocných žloutenkou?

Přestože dosud naší redakci nebyly z oficiálních zdrojů sděleny bližší informace o počtu nakažených lidí nebo případných karanténních opatřeních, můžeme přinést několik novinek.

Na webových stránkách chrudimsky.denik.cz se rozpoutala pod článkem o žloutence diskuze. „Na naší škole už jeden žák ze třetího ročníku onemocněl. Školu nebudu radši jmenovat. Ale mohu jedině potvrdit že se jedná o školu v Chrudimi,“ píše diskutující pod přezdívkou „Student“.

Po výskytu žloutenky na chrudimských školách jsme pátrali už v úterý odpoledne a dobře informovaný zdroj nám potvrdil, že dosud nedošlo k žádnému případu onemocnění žáka nebo studenta. Jiná věc ale je, když jde o takzvanou kontaktní osobu – tedy o člověka, který přišel se „žloutenkářem“ do přímého styku. Zřejmě to je případ, o kterém v diskuzi „Student“ mluvil.

Otázku jsme položili řediteli Střední školy průmyslové strojnické v Chrudimi Františku Mihulkovi. „Ano, máme žáka, kterého oslovili hygienici, aby se k nim dostavil, protože přišel do kontaktu s nemocným. Žloutenku ale bohudíky nemáme,“ řekl Mihulka. Na škole vládnou přísnější hygienická pravidla. Zejména na toaletách uklízečky často dezinfikují, používají se jednorázové papírové ručníky. Studenti byli o nebezpečí nákazy několikrát rozhlasem informováni.

K podobným hygienickým opatřením sáhla i Střední odborná škola a střední odborné učiliště v Chrudimi. „Hned poté, co se začala žloutenka šířit směrem k našemu regionu, jsme z umýváren stáhli látkové ručníky, i když nám je legislativa povoluje. Drží se na nich podle našeho názoru nejvíc bacilů a my musíme být ostražití. Žáci používají papírové anebo si ruce osuší pod elektrickými sušáky,“ řekl ředitel této školy Jaroslav Kořínek.