„Už po jednom malém pivu hrozí cyklistovi dvojnásobné riziko, že z kola spadne," vysvětluje ve svém příspěvku na stránkách BESIPu Martin Farář.

Jen za loňský rok došlo 
v Pardubickém kraji k 299 nehodám cyklistů. Z nich pět zemřelo a 40 bylo vážně zraněno.

I když to tak na první pohled nevypadá, Pardubický kraj není rekordmanem. Tím je Moravskoslezský kraj s počtem 608 cyklistických nehod. Nejméně se naopak z kol padalo v Karlovarském kraji, kde je za rok 2015 evidováno 64 nehod.

Chrudimský deník oslovil čtenáře se žádostí o jejich názor. Jednoznačně převažovaly odmítavé reakce na chystanou novelu zákona. „Myslím si že na silnici by měla být nulová tolerance alkoholu," míní

Vladimír Novotný. „Já jsem zásadně proti. na cyklostezkách jezdí i rodiče s dětmi na kolech i kolečkových bruslích," uvádí Šárka Klváčková.

Za opilost na kole platili krví

Chrudim – O tom, že alkohol nepatří ani za řídítka bicyklu, se bolestivě přesvědčil například třiadvacetiletý muž na začátku letošního května. Ten ve večerních hodinách vyrazil na cyklostezku za Chrudimí směrem na Nemošice.

Na cestu se však posilnil alkoholem. Na rovném úseku nezvládl řízení, strhl kolo a přepadl přes řídítka. Cyklista přistál obličejem na asfaltu tak nešťastně, že si zranění vyžádala hospitalizaci v nemocnici.

„Kolegové s mladým mužem provedli na místě dechovou zkoušku, jejíž výsledek nebyl příliš lichotivý. Cyklista nadýchal 1,89 promile alkoholu," uvedl tehdy mluvčí Policie ČR Jiří Tesař.
Případů opilců za řídítky je víc, jeden řešili chrudimští strážníci ve Škrovádě, kam přijeli na základě oznámení, že před tamní restaurací leží na zemi silně opilý muž a uráží kolemjdoucí.
Hlídka zde nalezla muže ze Zaječic, vedle nějž leželo na zemi jízdní kolo. Ten strážcům pořádku nejprve tvrdil, že jej srazilo za jízdy auto, které následně ujelo. Ti obratem zavolali sanitku a republikovou policii.

V tu chvíli opilec otočil a začal vysvětlovat, že si zranění způsobil sám, když vedl jízdní kolo a upadl. To samé řekl i zdravotníkům. Ti jej převezli do Chrudimské nemocnice a odtud na záchytku.