Z reproduktorů se ozývá americká hudba, některé ženy i muži mají na hlavách typické široké klobouky. To všechno v Hrochově Týnci. Ve městě, jehož název nezní anglicky ani trochu. Do zdejšího parku dovezli majitelé na 55 osmiválcových krasavců na čtyřech kolech a více než dvě desítky parádních motocyklů. Se svým Chevroletem Camaro, vyrobeným v roce 1978, se přijel pochlubit i čtyřicetiletý Radek Daněk z Podboru.

„Auto má osmiválcový motor o obsahu 6,4 litru. Podle stylu jízdy zkonzumuje na sto kilometrů od sedmnácti do pětatřiceti litrů benzínu,“ usmívá se muž. Daňkovi učarovala americká auta před osmi lety. „Je to prostě úplně jiné svezení i pohodlí. Dobře si taky rozumím s partou kamarádů, která se kolem našeho koníčku točí,“ dodává Daněk.

Za naleštěnými stroji se do parku vypravily stovky návštěvníků. Mnozí si nenechali ujít ani soutěž ve sprintu na čtvrt míle nebo večerní tancovačku na parketu.

Dětem se ameriky líbí

Oči dokořán měl i třináctiletý Martin Crkal zPardubic. „Takovou motorku bych taky bral. Ještě víc se mi ale líbí auta,“ říká školák. To devítiletá Anička Zborníková má štěstí víc. „My už takové auto máme, viď, tati,“ obrací se dívka zChlumce nad Cidlinou na opodál stojícího tatínka. „Jasně,“ usmívá se tatínek. Na sraz totiž přijel svíce než šestilitrovým Plymouthem Suburban. Tatínek i dcera se shodují i vtom, že tyhle auťáky nabízejí lepší svezení než vozy zběžné evropské produkce. Jen ta spotřeba…