VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Andělé jsou mezi námi, říká maminka Markétky

Hlína – Obrovský dům s bílou zdí v Hlíně u Horky jsem vždycky chtěla navštívit. Má velké kouzlo a byl dlouhá léta opuštěný. Už dva roky v něm bydlí manželé Kleinovi se čtyřmi malými dětmi. Mezi třemi kluky je jediné děvče: šestiletá zdravotně postižená Markétka. Děvčátko v posledních týdnech vzbudilo obrovský zájem lidí, kteří jí chtěli pomoci. A podařilo se jim to.

7.11.2017
SDÍLEJ:

Andělé jsou mezi námi, říká maminka Markétky.Foto: archiv

Markétčina maminka se jmenuje Martina. Překvapuje mne, že je vojákem z povolání, a když se dozvídám, že byla na misích – naposledy v Kosovu, už se ani nedivím tomu, že má v sobě tolik psychické i fyzické síly.

Martino, zavzpomínejte na dobu, kdy se vám narodila dvojčátka.
Děti přišly na svět předčasně, v dvacátém šestém týdnu těhotenství. Objevily se nějaké ukazatele v plodové vodě, a tak bylo nutné přistoupit k císařskému řezu. Štěpánek měl 910 gramů a měřil 31 centimetrů. Markétka vážila 890 gramů a byla o centimetr menší.

Kdy jste se dozvěděla, že není s Markétkou všechno v pořádku?
Dvojčátka se narodila úplně zdravá. Ovšem u Markétky došlo k masivnímu krvácení do mozku. Bohužel byla maličká a jakýkoliv zákrok nepřicházel v úvahu. Posléze byla diagnostikována mozková obrna a pan doktor nás postupně připravoval na to, že asi budou navazovat další komplikace.

Jaké jsou ty komplikace?
Epilepsie, kterou máme naštěstí podchycenou od samého začátku a dokážeme s ní bojovat za pomoci léků. Markétka má postiženou levou stranu těla a bohužel nepřijímá potravu, musíme ji krmit sondou do žaludku. Po speciální tekuté stravě prospívá, má tam všechny potřebné živiny, které tělo potřebuje.

Máte dva syny, kteří chodí do školky, Markétku a také osmiměsíčního chlapečka. Popište nám průběh vašeho všedního dne.
Ráno vstáváme v šest hodin, nasnídáme se a všichni, včetně Markétky, odjedeme do Chrasti. Tam kluky rozdělím do dvou školkových tříd a míříme zpět domů. S Markétkou cvičím, vždycky z toho udělám velkou zábavu, aby si to neuvědomovala a bavila se. Má zkrácené svaly a šlachy, které je potřeba protahovat a posilovat. Cvičení jsem si nastudovala sama, protože kdykoliv jsme chtěli jet na nějakou rehabilitaci, některé z dětí onemocnělo nebo se přihodilo něco jiného, třeba se pokazilo auto. Takže mi nezbylo, než studovat reflexní terapii, Bobath systém a další metody. Podařilo se, že se Markétka v pohodě posadí, což je nádherné. Nyní jsme už objednaní na Košumberku, tamní léčebna je na špičkové úrovni a já věřím, že se podaří postupně naučit Markétku chodit v chodítku. Ona kvůli postižení levé strany těla namáhá pravou stranu a už si tak vypracovala velkou skoliózu. Musíme se proto poradit s panem doktorem a případně jí dát korzet.
Existuje i možnost operace, ale já jsem předsvědčená o tom, že je potřeba vyzkoušet jiné možnosti a potom teprve provést radikální zásah do organismu.

Jak Markétka snáší své postižení?
Ona je velká bojovnice a jak je známo, ženské se nevzdávají. Je to naše sluníčko, moc ji milujeme. Ale má svoje mouchy a špatnou náladu dokáže dát pořádně najevo, když se jí třeba ráno nechce vstávat. Když se mi nepodaří ji přesvědčit, naštěstí mám u nás v Hlíně kamarádku, která přiběhne a pohlídá ji. Toho si velice vážím, měla bych strach nechat Markétku samotnou. Párkrát už jsme toho využili.

Jak se rodina Kleinových vůbec ocitla v Hlíně v tomto rozlehlém statku?
My jsme s manželem rodilí Moraváci. Já jsem žila u Prahy s partnerem, se kterým mám dvojčátka a mladšího syna. Je vojákem z povolání stejně jako já a náš vztah tak nějak vyšuměl. Přijížděl v pátek večer a odjížděl v neděli a já jsem byla s dětmi stále sama. Rozešli jsme se, ale máme velice dobré vztahy. Děti vídá, když potřebujeme udělat něco v domě, přijede a odveze si je. Můj manžel, se kterým máme našeho osmiměsíčního synka, je moje první láska v mých třinácti letech. Když se můj vztah rozpadl, našla jsem si ho na facebooku, a protože jeho manželství bylo u konce a měl už dospělé děti, nic nám nebránilo být spolu. No a když jsme viděli na fotce tento dům, okamžitě jsme se do něj zamilovali i přesto, že jsme věděli, kolik práce bude třeba udělat.

Jak přijal tři „cizí“ děti?
On je prostě úžasný, má je moc rád a nedělá mezi nimi žádné rozdíly. Je to workoholik, stále něco vylepšuje a buduje, náš domov se tak stále zkrášluje.

Článek v Chrudimském deníku o Markétce a vaší rodině, které pomáhá nadace Dobrý anděl, stál na počátku akce Burgrujeme pro Markétku. Jak jste si tuto benefiční akci užili?
Já jsem pana Jiřího Burkoně do té doby neznala, jen jsem věděla, že má dobré hamburgery. To, že zorganizoval takhle krásnou akci, mě stále dojímá. Když jsme přijeli do Horky, byli jsme překvapeni, kolik lidí přijelo a chtělo Markétce pomoci. Prodaly se stovky hamburgerů, bavili se dospělí i děti, doprovodný program byl úžasný.

Viděla jsem fotky Markétky, jak jede na koni. Jak se jí to líbilo?
Bylo neuvěřitelné, jak si dokázala na hřbetu koně okamžitě narovnat záda a zcela samozřejmě jet. Rozzářila se jako sluníčko, hrozně ji to bavilo. Vůbec nechtěla dolů, museli jsme jízdu opakovat. Protože jsem viděla, jak ji to baví, budeme hledat v okolí stáj, kde by nám pravidelné jízdy umožnili.

Díky této akci se vybraly peníze na rekonstrukci vaší koupelny, která by měla být bezbariérová a svým zařízením vyhovovat zejména Markétce. Budou finance stačit?
Ta koupelna je v původním stavu a podívejte se třeba na tuto starou vanu, která prakticky stojí na hlíně. Nyní ji můžeme vyměnit za novou s masážními tryskami a lepším přístupem Markétky do vody. Potřebujeme kvůli teplu snížit strop a v plánu jsou další nutné stavební úpravy. Ano, peníze, které se v Horce při burgerování vybraly, na rekonstrukci koupelny postačí. Zbytek peněz bude tvořit základ pro další potřebnou věc – novou sedačku pro Markétku. Ale to ještě musíme dospořit.

Při našem rozhovoru stačíte udělat spoustu potřebných věcí, děti jsou v naprosté pohodě. Máte neuvěřitelnou zásobu energie, ale tu musíte něčím dobíjet. Jak trávíte čas, když děti usnou?
Peču dorty, rolády, bábovky a cukroví, to je pro mě ta správná relaxace. Vypnu hlavu a věnuji se tomu s veškerým nasazením. V létě jsem byla často na zahradě, pěstuji hlavně jahody, ale i další ovoce a zeleninu. Na internetu prodávám věci po dětech, abychom si přišli na nějakou korunu navíc. Stává se mi, že jdu spát ve dvě hodiny a v šest musím zase vstávat. Ale zvládám to zatím dobře. Jako voják z povolání musím něco vydržet (úsměv).

O vaší rodině jsem se dozvěděla díky tiskové zprávě nadace Dobrý anděl.
Ano, je to skvělá organizace, která pomáhá lidem, kteří to potřebují. I já jsem se stala Dobrým andělem, myslím, že každý člověk by měl myslet na ty, kteří nemají to štěstí být zdraví. Nyní mě zaujala organizace Ježíškova vnoučata, která chce udělat krásné Vánoce opuštěným seniorům. Je jich mnoho a svátky prožívají ve smutku a opuštění. Dárky, které jim může tato organizace prostřednictvím hodných lidí dát, je určitě velmi potěší.

Prostřednictvím Týdeníku Chrudimsko jste chtěla někomu poděkovat.
Ano, v první řadě je to velké dík mamince Jirky Burkoně, která objevila článek v Chrudimském deníku a dala ho synovi přečíst s tím, že Markétka potřebuje pomoci. Děkuji Jirkovi, který se postaral o náročnou organizaci tak nádherné akce. A v neposlední řadě děkuji všem lidem se srdcem na pravém místě, kteří na Markétku finančně přispěli. Moc nás to potěšilo a dojalo. Ještě jednou děkujeme, této pomoci si vážíme.

Autor: Romana Netolická

7.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Prodavač/ka - Skladník/ce - Údržbář/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Stíčany 66, Hrochův Týnec. , NÁPLŇ PRÁCE: údržba pracoviště, práce ve skladu a na prodejně., POŽADAVKY: manuální zručnost, komunikativní dovednosti, základy znalosti práce na PC (práce s EET), komunikace se zákazníky po telefonu, spolehlivost, RT bez majetkové a násilné trestné činnosti, ŘP sk. B výhodou, flexibilita, částečná znalost zbožíznalství, ochota učit se., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v pracovní dny od 9 do 15h.. Pracoviště: Michal bulis - hrochův týnec, 538 62 Hrochův Týnec. Informace: Michal Bulis, +420 604 508 398.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Referent kooperací a výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Tovární 123, Slatiňany, NÁPLŇ PRÁCE: Odpovědnost za dodržování termínů harmonogramů dodávek kooperací a výpalků. Odpovědnost za zajištění kooperací v požadovaných termínech, cenách a kvalitě, zajištění vstupní (vizuální a množstevní) kontroly nakupovaných kooperací, odpovědnost za sklad hutního materiálu, manipulace s materiálem a výrobky a jejich ukládání a jištění výdeje do zakázek. Vzhledem k ruční manipulaci s břemeny těžšími než 15 kg je práce spíše vhodná pro muže. Bližší informace budou poskytnuty při pracovním pohovoru., POŽADAVKY: znalost práce na PC, ŘP sk. B, spolehlivost, výhodou vzdělání strojírenského směru a platný průkaz obsluhy motorového vozíku., ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: Stravování v objektu zaměstnavatele s příspěvkem, příspěvek na údržbu pracovních oděvů. Možnost změny trvání pracovního poměru na dobu neurčitou., První kontakt učiňte zasláním životopisu do 22.6.2018. Pracoviště: Kobit - thz cz s.r.o., Tovární, č.p. 123, 538 21 Slatiňany. Informace: Zuzana Hospodková, +420 469 699 435.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 22 000 Kč

Lešenáři Lešenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Chrudim - celá ČR., Pracovní náplň: pomocný nebo zkušený lešenář - praxe výhodou., Požadavky: ŘP sk. B, flexibilita, ochota a zodpovědnost., Nabízíme: telefon, odměny dle zásluh., Kontakt: telefonicky od 8:00-14:00 hod., e-mailem nebo osobně na adr. provozovny.. Pracoviště: Sl holding cz s.r.o. - 001, Čs. partyzánů, č.p. 26, 537 01 Chrudim 1. Informace: Zdeněk Macháček, +420 774 490 976.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 14 700 Kč

Obsluha průmyslových robotů Obsluha CNC - vhodné i pro ženy. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14700 kč, mzda max. 21500 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Pracoviště: Hedvikov 1. , Náplň práce: obsluha obráběcích center a myček, obsluha zařízení na kontrolu těsnosti dílů a, dodržování pracovních standardů, Požadujeme: ochotu pracovat ve směnném provozu, manuální zručnost, zodpovědnost a spolehlivost, Nabízíme: možnost kariérního postupu, výplatu pravidelně a včas, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dopravu (od vzdálenosti 15 km), telefonování za zvýhodněný tarif, závodní lékař v areálu firmy, závodní jídelnu a příspěvek na stravování, permanentku na tenisové kurty, příspěvek na pojištění odpovědnosti za škodu (po odpracování 12 měsíců), věrnostní odměny a možnost ubytování, Kontakt: životopis e-mailem na z.posikova@kovolis-hedvikov.cz nebo l.vesela@kovolis-hedvikov.cz, poštou na Personální oddělení KOVOLIS HEDVIKOV a.s., Hedvikov 1, 538 43 Třemošnice nebo doručit osobně po domluvení schůzky se Zuzanou Pošíkovou, tel. 469619117 nebo 773771217 nebo s Libuší Veselou, tel. 469619110 nebo 777619110.. Pracoviště: Kovolis hedvikov a.s., 538 43 Třemošnice. Informace: Zuzana Pošíková, +420 469 619 117,773 771 217.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mexická fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
13

Kráska z Mexika, Asie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny F

Z pietní akce v Ležákách, 24.6.2018
26

OBRAZEM: Vzpomínka v Ležákách

Obyvatelé Hlinska získají přehled o každé kapce vody

Hlinsko - Dokonalý přehled o množství odebírané pitné vody. To je jen jedna z výhod, kterou nabízí obyvatelům Hlinska projekt chytrých vodoměrů. Ten ve městě právě vstupuje do své poslední etapy.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Muzeum loutek pokřtí knihu, která pojednává o životě manželů Lamkových

Chrudim - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi vydává v těchto dnech knihu Pohádkový život rodiny Lamkových.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT