Kruhák, kam se podíváš. Jen na Chrudimsku dva vznikly na konci loňského roku, další dva přibydou letos.

Zkušenosti hovoří za vše. Od října, kdy kruhák nahradil nebezpečnou křižovatku na státovce u Nového Dvora před Heřmanovým Městcem, se tu nestala jediná nehoda. Tedy aspoň ne žádná s asistencí policie. Do té doby zde přitom byly velmi časté a mnohé i s vážnými následky. Křížení je velmi frekventované, předepsanou sedmdesátku tu málokdo dodržoval a odbočení z vedlejší se podobalo ruské ruletě.

„V roce 2019 se tu staly tři nehody, z toho jedna vážná. Vloni pak do října, než byl kruhák zprovozněn, dokonce devět, opět jedna vážná. Od té doby žádná,“ uvedla policejní mluvčí Eva Maturová.

Z podobných důvodů si nový kruhák, či lépe řečeno šišák nebo dokonce „osmičku“, pochvalují v Chrasti u náměstí na křížení zdejších výpadovek. „Přinesl obrovské zklidnění dopravy, ta se navíc stala plynulejší,“ pochvaluje si starosta města Vojtěch Krňanský.

Chrastecká „osmička“ byla zprovozněna v prosinci a kromě pár řidičů kamionů, kteří nadávají na výkrut skoro o 180 stupňů ve směru z Rosic na Podlažice, jsou s ním spokojeni i místní. Právě z tohoto směru je navíc frekvence dopravy nejmenší.

„Je to fajn, vjezd na náměstí je teď podstatně bezpečnější. Nemusíme se bát tak jako dřív,“ řekla maminka Lenka Mádlová, která s kočárkem přecházela po sousedním přechodu pro chodce. Zdejší, dříve rychlý vjezd na náměstí stál i za několika smrtelnými nehodami.

Starosta dokonce, sám za volantem nákladní soupravy, nechal natočit video, jak se dá „osmičkou“ bez problémů projet i od Rosic, což je nejnepohodlnější větev.

Letos se na Chrudimsku navíc chystá stavba minimálně dalších dvou kruháků.

Jeden vznikne na silnici mezi Orlí a Slatiňany, bude z něj nájezd na druhou část chrudimského obchvatu. Ten se otevře v prosinci.

Druhý je pak projektován ve Skutči, na křížení městského obchvatu se silnicí II/306 na Prosetín. I zdejší křížení je velmi nebezpečné a frekventované.

„Rádi bychom ho měli postavený ještě letos, ale to závisí na možnostech krajských silničářů,“ uvedl starosta Skutče Pavel Bezděk. Vyřídit se navíc musí ještě převody potřebných pozemků v okolí křižovatky.

Kruhové objezdy rostou jak houby po dešti a nahrazují jednu křižovatku za druhou. Jen v samotné Chrudimi jich je jen na městském okruhu osm.

Ne všichni řidiči jsou s nimi spříznění, policisté si však tuto módu, importovanou z Francie a Anglie, nemohou vynachválit. „Nejen ze statistik počtu dopravních nehod vyplývá jejich přínos pro bezpečnost. Je jich nejen méně, ale mají i mnohem lehčí následky, kvůli menší rychlosti průjezdu jsou zpravidla jen o pomačkaných plechách,“ uvedla Maturová.