Podle oslovených pořadatelů není ani v letošním roce o táborníky nouze. Třeba na Letní dětský tábor Tramping nedaleko Leštinky přijede téměř 80 dětí. „Nemohu říci, že by zájem nějak výrazně klesl, ale hodně záleží na počasí," poznamenává táborová vedoucí Ladislava Kyselová. Pro děti je připraveno například vystoupení šermířů, ukázka bojových umění či dravců a dvoutýdenním pobytem se bude prolínat hra na motivy zlatokopecké horečky.

Dobrovolné hlídání

Malé táborníky bude hlídat zhruba dvacítka vedoucích, leč podle Ladislavy Kyselové je právě o dospělé ochotné obětovat volný čas táboru poměrně nouze. „Většina už má zaměstnání a dovolenou tráví se svými dětmi, přesto se jich pár najde. A také tu máme bývalé účastníky táborů, kteří už vyrostli a zase se k nám vrací jako vedoucí," dodává Ladislava Kyselová.

To v Letním dětském táboře Chrudimka u Trhové Kamenice se vedoucí rekrutují z řad bývalých účastníků ve velkém. Poptávka dokonce převyšuje nabídku. V areálu právě pořadatelé dokončují poslední letošní úpravy. Vše musí být hotové do konce června, neboť v úterý dostanou děti vysvědčení a ještě téhož dne odjedou do přírody.

Tábor je rozdělený do dvou běhů. První je plně obsazený, ale ve druhém, který se uskuteční od 17. července do 1. srpna, je stále volno.

Volání domů

Vybavenost dětí mobilními telefony je už tak velká, že v táboře Chrudimka pořadatelé na jejich zákaz rezignovali. „Už to nejde udržet a telefony dětem zakazovat. Denní telefonáty domů už jsou běžné, ale rodičům se nedoporučují návštěvy. Hlavně u těch menších dětí jsou přímo zakázané, protože by to nezvládaly a chtěly by domů," říká za pořadatele Jiří Běhounek.

Velmi častou variantou jsou také příměstské tábory, které nabízí program na den a noc pak tráví táborníci doma. V Hlinsku se letos plánuje jakýsi mezistupeň. Od 31. června do 9. srpna se tři kilometry do města uskuteční tábor pořádaný Centrem Jana XXIII.

Nůž v kapse

Přihlášeno je zatím 45 dětí, z nichž asi čtvrtina na místě spát nebude a bude se vracet domů. Každopádně pořadatelé připravili místo na nocleh všem účastníkům. „Máme naplánovanou spoustu her i po setmění, tak doufáme, že se i ti zbylí osamostatní a budou tu chtít zůstat a užít si tábor naplno," říká vedoucí tábora František Hronek.

Děti však kromě her a sportování budou výrazně pomáhat i s běžným provozem tábora, aby se maximálně osamostatnily a mnoho věcí si zkusily na vlastní kůži.

„Povinností je třeba mít s sebou kapesní nůž. Nejdřív to rodiče těžko snášeli, ale pak pochopili, že bude bezpečnější, když se dítě naučí pracovat s nožem pod dohledem, než že to bude zkoušet samo," dodává s úsměvem František Hronek.