V Základní a Mateřské škole v Morašicích to vře. Kvůli nepřekonatelným neshodám s ředitelkou zařízení Leou Ouřeckou opustí mateřskou školu na konci března zkušená a populární pedagožka Hana Vaňková.

Výpověď dala sama, prý již déle nemohla snášet ředitelčino šikanózní jednání. Rodiče dětí i vedení obce jsou přitom s prací učitelky Vaňkové spokojeni.

Starosta Roman Štěpánek například oceňuje její profesionalitu i laskavý přístup ke zdejší drobotině. Tedy vlastnosti, které jsou pro učitele podstatné.

Podle Vaňkové je ředitelka Ouřecká odmítavá a netolerantní k odlišným názorům a zasahuje prý i do věcí, kterým nerozumí. Vždy prý nakonec musí být po jejím, diskuzi nepřipouští. Jeden z rodičů dokonce redakci Chrudimského deníku sdělil, že ředitelka Ouřecká ventiluje své osobní antipatie k učitelce naplno před dětmi, které o tom prý odpoledne doma vyprávějí.

„Těch rozporů je tolik, že se mi je nechce jednotlivě rozebírat, nezlobte se. Neměla jsem to ostatně nikdy v úmyslu, proti mému odchodu se ale veřejně postavili sami rodiče,“ říká rozpačitě Vaňková.

Ano, na stranu učitelky se nakonec postavila i rodičovská petice, jež žádala její setrvání ve školce. Napětí mezi ženami se pokusil znovu odstranit také starosta Štěpánek, který chtěl učitelčin úvazek ještě prodloužit. Bezvýsledně.

Naštváním rodičů si obec nepomůže

Na zpětvzetí výpovědi učitelky Vaňkové již ale ředitelka Lea Ouřecká nepřistoupila.

„S paní Vaňkovou nebyla vůbec žádná řeč, dělala si, co chtěla. Všechno, co teď říká o mé neústupnosti, jsou jen výmysly. A stáhnutí výpovědi nepřijímám kvůli jejímu neplnění pracovních povinností,“ oponuje ředitelka.

Ta navíc vysvětluje, že stejně nemohla čekat, zda si Vaňková všechno nakonec třeba nerozmyslí. „Už za ni mám náhradu. Když jsem 3. ledna obdržela výpověď paní učitelky, tak jsem nemohla věci nechat náhodě. Mojí povinností je, zajistit spořádaný chod školy,“ doplňuje ředitelka.

Lea Ouřecká se navíc netají s tím, že pokud by učitelka neodešla nyní sama, déle než do konce června by její přítomnost ve školce stejně netolerovala. Rozpory prý byly skutečně nepřekonatelné.

Kostky jsou tedy vrženy a děti o svou oblíbenou učitelku s největší pravděpodobností přijdou. I když například z vyjádření starosty obce Romana Štěpánka je zřejmé, že se mu takové řešení pranic nelíbí.

Rozhodnutí Ouřecké starosta Štěpánek na jedné straně respektuje, neboť je prý plně v její pravomoci. Z jeho slov lze ale vycítit, že on sám by ve společné škole a školce raději oželel samotnou paní ředitelku. Už proto, že se může obávat, že naštvaní rodiče dnešních předškoláků umístí později své prvňáčky do jiných škol v okolí Morašic.

„Už v minulosti jsme měli vůči paní ředitelce jisté výhrady, vytýkali jsme jí malé nasazení v úsilí o získávání nových prvňáčků. A teď zase vnímáme, že paní Vaňková má u rodičů velkou podporu a že si přejí, aby zůstala. Kvůli tomu ale paní ředitelku odvolat nelze, pro takový krok bychom museli mít pádnější důvody,“ doplňuje starosta Roman Štěpánek.