Starosta Pavel Novotný předesílá, že není žádným nepřítelem nemocnice, naopak této nedávno vzniklé akciové společnosti přeje, aby se jí dobře dařilo po odborné i ekonomické stránce. „Rada města je proti a máme k tomu hned několik důvodů. Předně jsme nedostali žádnou oficiální žádost o příspěvek a vysvětlení, proč bychom měli peníze dávat. Ředitel nám sice napsal dopis, ale není v něm řečeno, kolik peněz máme uvolnit. Starosta Chrudimě Jan Čechlovský u nás byl osobně, ale zanechal tu jen napsaných pár vět, které ani nešlo zařadit do přijaté pošty. Zastupitelstvo tudíž o tom ani hlasovat nemůže,“ vysvětluje Pavel Novotný.

Město Skuteč má podle jeho slov jinou prioritu, a to nový domov důchodců. „Chceme, aby sloužil i jako léčebna dlouhodobě nemocných, hospic a podobně. Budeme do tohoto zařízení investovat mnoho peněz, ale budeme mít pocit, že domov důchodců slouží občanům z našeho širokého okolí. Teď nám praskla voda ve zdravotním středisku a také nežádáme okolní obce, aby nám daly peníze na opravu,“ zdůrazňuje starosta.

Od skutečské radnice už ředitel akciové společnosti Nemocnice Chrudim Vojtěch Němeček obdržel dopis, ve kterém je zamítlý postoj vedení města Skutče deklarován

Nyní by se mohla opakovat podobná situace i v Třemošnici, kde mají zastupitelé jednat o finančním příspěvku 21. května.

Přispívají města, hasiči i pěvecký sbor

Nemocnice má zatím uzavřenou smlouvu o finančním příspěvku na nákup přístrojů pro oddělení ARO s městem Chrudim. Hlinecká starostka Magda Křivanová ji podepsala v pondělí 12. května dopoledne.

„Drželi jsme se přesného přepočtu stanoveného městem Chrudim, tedy 19,50 Kč na občana. Částka poskytnutá městem Hlinsko tedy činí 199 tisíc korun,“ potvrzuje starostka.

Z měst na Chrudimsku zatím přicházejí pro nemocnici příznivé zprávy. „Souhlasili zastupitelé v Heřmanově Městci a Luži, v Chrasti a Slatiňanech ještě o příspěvku nehlasovali. Skuteč je proti, ještě nemáme zprávy z Ronova nad Doubravou a Třemošnice,“ říká starosta Chrudimi Čechlovský.

V Třemošnici mají o uvolnění peněz pro chrudimské ARO jednat 21. května. „V přepočtu ta částka vychází na 64 tisíc korun, museli bychom příspěvek řešit rozpočtovou změnou. Nemohu hovořit za zastupitele, ať oni sami rozhodnou, ale musím předeslat, že naší spádovou oblastí je Čáslav. Do tamější nemocnice jezdí devadesát procent našich obyvatel,“ vysvětluje třemošnický starosta Stanislav Peca.

Osobně předají šek

Město Chrudim přispěje částkou 459 tisíc korun. Je to víc, než činí přepočet na obyvatele. Věnovat peníze se totiž rozhodli i hasiči z Topole. „Jde o výtěžek z našeho plesu. Přispěla i místní organizace žen a také jednotlivci. Částka dosahuje čtrnácti tisíc korun. Příští týden chceme oddělení ARO předat šek,“ informuje velitel topolské hasičské jednotky Libor Pilař.

Výzva nemocnice o finanční příspěvek oslovila i další organizace, jednou z nich je Mateřská škola Svatopluka Čecha. Ta pořádá v úterý 13. května v podvečer v Divadle Karla Pippicha slavnostní koncert u příležitosti 25. výročí existence pěveckého sboru Klíček. „Výtěžek z této oslavy pošleme nemocnici, aby přístroje pro ARO mohla zakoupit,“ uvádí ředitelka mateřské školy a vedoucí sboru Iva Malinová.

Přístroje jsou drahé

Nemocnice Chrudim potřebuje nutně zakoupit pro oddělení ARO dvě monitorovací centrální stanice. „Slouží ke sledování pacientů sestrou, a to v základních životních funkcích, jako jsou pulsy, dechy, EKG, zásobení krve kyslíkem a krevní tlak,“ vysvětluje ředitel nemocnice Vojtěch Němeček. Obě stanice stojí 679 tisíc korun. Dalším přístrojem, který ARO potřebuje, je monitor srdečního výdeje, který sleduje aktuální výkonnost srdce. Jeho cena činí 151 tisíc korun.

Posledním zařízením, které je třeba zakoupit, je monitor bilance tekutin. Tento přístroj při nedostatečné funkci ledvin umožňuje pacientovi upravit vnitřní prostředí organismu v bilanci tekutin a minerálů potřebných pro řádnou funkci životně důležitých orgánů. Stojí 280 tisíc korun.