Pokud bychom měli dát na řeč čísel, máme už nyní trojici jasných favoritů. Vůbec největší čtenost na našem webu měl totiž článek týkající se ledové kalamity ze 13. března, následovaly ho pozitivní novinky o finačním příspěvku a zahájení další části stavby obchvatu Chrudimi. Na třetím místě by se umístil dojemný příběh týrané fenky Rosi. Zapadnout by ale nemělo ani znovuotevření jednoho z klenotů mezi chrudimskými památkami – Muzea loutkářských kultur. Zájem čtenářů vyvolal i odjezd příslušníků 43. výsadkového praporu na nebojovou výcvikovou misi do afrického Mali. Ze sportovních úspěchů jsme zařadili další rekord futsalistů Era-Packu Chrudim – překonání hranice 200 gólů v úvodní části soutěže. Výsledky hlasování zveřejníme na konci dubna. 

Hlasovat lze z jedné IP adresy každou hodinu. Anketa končí o půlnoci v pátek 26. dubna.

Výběr událostí měsíce března 

1. Muzeum loutek se opět otevřelo

Loutkářské muzeum po dlouhých opravách zahájilo opět plný provoz. Kromě stavebních úprav se změnila stálá expozice, nyní nese název Magický svět loutek. Více najdete ZDE!

2. Chrudimští vojáci odletěli do Mali

Vojáci z chrudimského 43. výsadkového praporu odletěli do Mali na o nebojovou operací, během níž budou chránit velitelství tréninkové mise Evropské unie v Bamaku. Jednotky mise EU jsou do Mali vysílány na základě požadavku Malijské vlády a jejich úkolem je pomoci při výstavbě a výcviku malijské armády. „Tato konkrétní jednotka bude působit v Mali šest měsíců, kdy vojáky vystřídá další rotace. Předpokládaná délka mise EU v Mali je 15 měsíců," dodává Jana Růžičková. Více najdete ZDE!

3. Osud fenky Rosi

Těžká podvýživa, obojek vrostlý do masa na krku, takový osud nachystal bezbranné fence neznámý tyran. Zvíře bylo nalezeno ve zuboženém stavu na poli poblíž Rosic. Nyní už se psí slečna pod jménem Rosi zotavuje v chrudimském útulku, a i když ještě nemá úplně vyhráno, daří se jí den ode dne lépe. A to i díky prostředkům ze sbírky, která vynesla během čtyř dní více než půl milionu korun. Proto byla s úspěchem ukončena a všem dárcům patří veliký dík. Vše o případu týrané fenky najdete ZDE!

4. Ledová kalamita z 13. března

Dvě třináctky v datu tentokrát opravdu jakoby přinesly smůlu. Namrzající mlha a mrholení udělaly ze silnic v okrese ledové kluziště. Hromadná nehoda uzavřela na několik hodin dopravu v hlavním tahu z Chrudimi na Pardubice, problémy byly i na silnici do Heřmanova Městce a Čáslavi. Policisté šetřili desítky nehod, u té nejvážnější v Čankovicích zasahoval i vrtulník Letecké záchranné služby. Situaci jsme průběžně sledovali ZDE!

5. Dvě dobré zprávy pro obchvat Chrudimi

Celkem 165 milionů korun už je k dispozici na další fázi stavby obchvatu Chrudimi. 65 milionů, určených především na výkup pozemků, „přihrál" obchvatu Státní fond dopravní infrastruktury při čtvrtečním schvalování svého rozpočtu. Další část stavby byla zahájena, dodavatel už si převzal stavbu a v jarních měsících se začnou budovat první přeložky komunikací nižších tříd. Vše o obchvatu Chrudimi včetně vizualizace konečné podoby najdete ZDE!

6. Futsalisté překonali hranici 200 gólů

Vstřelit v základní části nejvyšší futsalové soutěže více než dvě stě branek se dosud nepovedlo žádnému týmu. Až v letošní sezoně pokořili tuto hranici ominásobní futsaloví mistři republiky z Era-Packu Chrudim. Více informací o chrudimském ligovém futsalu najdete ZDE!

Mimo hlasování

Hrdinové u Přibylova: Matku s dítětem vysvobodili z hořícího vozidla projíždějící řidiči

O velkém štěstí může hovořit matka malého dítěte, která první březnové dopoledne havarovala na silnici mezi Přibylovem a Chrastí na Chrudimsku. „Citroën Xsara začal po nárazu do stromu ihned hořet. Matce s dítětem pomohli z vozidla včas uniknout před plameny kolemjedoucí řidiči," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Těžce zraněnou ženu transportoval po hrozivě vypadající nehodě do nemocnice vrtulník, dítě odvezli záchranáři sanitkou. Škoda na vozidle byla předběžně stanovena na sto tisíc korun. 

Která březnová událost byla podle vás tou nej a proč? Hlasujte v naší anketě a přispějte svým názorem do diskuze!