Soutěž se poprvé konala loni a zúčastnilo se jí dvanáct koní, které nominovaly jednotlivé chovatelské svazy.

„Překvapivým vítězem se stal osmiletý tmavý ryzák 2281 Agar, reprezentant plemene českomoravský belgický kůň,“ podotkl Korel.

Letošní ročník nabízí hned několik novinek. „Zatímco vloni se o konečném pořadí rozhodovalo hlasováním prostřednictvím SMS zpráv, letos se hlasuje na webu časopisu Jezdectví a na koňském zpravodajském serveru Equichannel,“ informoval Korel.

Velká konkurence

Zvětšila se též konkurence. „Počet zúčastněných kandidátů je oproti loňsku dvojnásobný a zásadně jiná je i jejich cesta k prestižnímu titulu. Postupně se představili zástupci pětadvaceti nejpopulárnějších a nejrozšířenějších plemen, která jsou chována v České republice,“ sdělil PR manažer Dostihového spolku.

Úvodní hlasování se konalo v šesti divizích – malá plemena, chladnokrevná plemena, historická plemena, westernová plemena, orientální plemena a sportovní teplokrevná plemena. V každé divizi se hlasovalo patnáct dnů.

„Z úvodního hlasování vzešla finálová desítka. Postoupili do nich vítězové jednotlivých divizí, nejvíc hlasů dostal fríský kůň. Ve finálovém hlasování se však začíná úplně od nuly a výsledek tedy může být zcela jiný,“ konstatoval Dušan Korel.

Zajímavý program

Prestižní mezinárodní výstava Koně v akci konající se ve dnech 2. až 4. září nabídne i další zajímavý program.

Chovatelskou událostí je totiž akce s názvem 4 země – 1 vášeň, kde se představí plemena koní ze zemí Visegrádské skupiny. „Půjde o výjimečnou, dosud neuskutečněnou konfrontaci v chovu koní, navíc v době, kdy Visegrádské čtyřce předsedá Česká republika,“ pravil PR manažer Dostihového spolku.

Hlavním bodem programu bude představení reprezentantů stejných nebo příbuzných plemen chovaných současně v Maďarsku, Polsku, na Slovensku i u nás. Jsou to Shagya – arab, huculský kůň a Furioso, respektive moravský teplokrevník s touto krví.

„Zvláštní specialitou letošního ročníku bude vystoupení peruánských koní paso s originálním vystoupením Marinera. Show v režii německé chovatelky Isabel Steiner si nehodlá nechat ujít ani velvyslankyně Peru, která se o reprezentaci typických koní své země velmi vážně zajímá,“ uzavřel Korel. (mm, len)