Lídr kandidátky Patrioti Heřmanova Městce a budoucí starosta města Aleš Jiroutek obdržel do domovní schránky dopis s poznámkou „To nemyslíte vážně!!!“ Uvnitř se nacházel výpis z jmenné evidence archivu bezpečnostních složek (ABS) se jménem Tomáše Celundy, kandidáta do zastupitelstva za Patrioty.

Patrioti v čele s Alešem Jiroutkem (stojící vpravo) podepsali koaliční smlouvu s Heřmany v neděli večer.
Patriot Aleš Jiroutek se po osmi letech opět stane starostou Heřmanova Městce

Záznamy jsou podle výpisu dva, první je z doby, kdy byl Celunda žákem 8. třídy základní školy a byl vytipován jako vhodný student vojenské školy v Liptovském Mikuláši. Druhý dohledatelný protokol je z června 1989, kdy studoval střední důstojnickou školu, kterou ukončil v roce 1991. Žádné další protokoly v evidenci nejsou.

Prošel prověrkou

„Nikdy jsem nic takového nepodepsal, ani jsem nevěděl, že se moje jméno v archivu bezpečnostních složek nachází. To, že bych byl příslušníkem vojenské rozvědky, je lež, která měla za cíl ublížit mně a celé mé rodině,“ řekl Deníku Tomáš Celunda, který se po studiích stal velitelem roty chrudimského elitního výsadkového praporu a bez problémů prošel prověrkou stupně Přísně tajné v rámci ozbrojených sil NATO. V současné době už učinil kroky k výmazu svého jména z archivu bezpečnostních složek a požádá o vystavení lustračního osvědčení.

„Opravdu byl teprve čtrnáctiletý kluk pro totalitní režim natolik zajímavý, aby o jeho služby stála vojenská rozvědka? My, Patrioti, za Tomášem stojíme, odsuzujeme lži a nepodložená udání. Nenecháme se vydírat, zastrašovat, pomlouvat od lidí, kteří nemají dost odvahy vystoupit pod svým jménem,“ napsali před volbami na facebookové stránky heřmanoměstečtí Patrioti.

Zleva Petr Lichtenberg, František Pilný a Aleš Nunvář.
Hnutí ANO volby posílily, přesto v radě nemá nad Chrudimáky a Piráty většinu

Jejich lídr Aleš Jiroutek, který je zakládajícím členem ODS ve městě, se poté dozvěděl, že anonymní dopis byl doručen i na krajské zastoupení ODS. „Vypadalo to věrohodně. Byla pod ním dokonce podepsaná plným jménem žena, která se označila za letitou občanku Heřmanova Městce. Tak jsem si došel na matriku a zjistil, že žádná paní toho jména v našem městě nežije. Je až neuvěřitelné, co může způsobit výplod chorého mozku, který chce pouze škodit a pomlouvat,“ zdůraznil Jiroutek.

Noviny s palcovými titulky

O podání trestního oznámení na neznámého pachatele uvažoval před volbami chrudimský starosta František Pilný. Městem se totiž začaly šířit noviny, které poukazovaly na jeho údajnou nekomunikativnost, neschopnost a celkově špatnou práci radnice.

„Palcový titulek o údajných zadaných zakázkách bez výběrového řízení jistě čtenáře upoutal, ale v textu už se o tom nepsalo. Všechno bylo vytrhnuté z kontextu s cílem mě poškodit. Byl jsem také nařčen, že nekomunikuji s občany - jedna paní si v článku redakci postěžovala. Ano, psala mi asi pětkrát a pokládala v mailu stále stejný dotaz, a tak jsem jí už popáté neodpověděl,“ popsal Pilný.

Občané dali ve volbách nejvíc hlasů hnutí ANO 2011.
Zeptali jsme se před volbami: Co se odcházejícímu vedení města podařilo a co ne?

Vydavatele plátku se mu nakonec podařilo odhalit, šlo podle něj o jedno seskupení kandidující ve volbách. „Začali jsme spolu komunikovat a nakonec jsem trestní oznámení nepodal. V dalších článcích už byly informace uvedeny na pravou míru,“ dodal starosta.