Od března připravila chrudimská radnice pro své všímavé občany novinku. Je jí mobilní aplikace s všeříkajícím názvem Všímálek.

Občané tak mohou snadno a rychle nahlásit místo, kde nachází například výtluk v silnici, černá skládka, pouliční osvětlení, které nesvítí či poškozená lavička. Konkrétní místo stačí jen jednoduše vyfotit pomocí chytrého telefonu a informace se pak pomocí aplikace, i s krátkou informací a umístěním závady zašle přímo městskému úřadu. Ten se pak prostřednictvím technických služeb postará o nápravu.

Tvůrci aplikace pamatují i na ty, kteří nemají chytrý telefon. Pro ně je připraven speciální formulář na webových stránkách města. Zde si budou i moci jednoduše zkontrolovat, zda byla nahlášená závada vyřešena.

„Technické služby města nebo jednotliví úředníci se o veřejný prostor starají průběžně, přesto nemohou mít oči všude a hned. Rychlá informace zaslaná přes aplikaci je proto velmi cenná,“ přibližuje starosta města Petr Řezníček zrod myšlenky na nový nástroj rychlé komunikace.

Jak ale upozorňuje koordinátorka projektu Zdravé město Chrudim Šárka Trunečková, aplikace je určena výhradě pro hlášení fyzických závad: „Například špatné parkování či podomního prodejce je třeba i nadále hlásit městské polici,“ vysvětluje.

O samotnou realizaci se pak nepostarala specializovaná firma, ale přímo zaměstnanci z oddělení územního plánování Městského úřadu v Chrudimi. Město využilo potenciálu svých zaměstnanců a vyhnulo se placení licenčních poplatků