Celý program začal ve dvě hodiny odpoledne v klubovně léčebny. Uvítání hostů se zhostil ředitel Hamzovy léčebnyVáclav Volejník, kterého zanedlouho vystřídal odborný poradce pro arboretum, někdejší ředitel Botanické zahrady Praha Václav Větvička. „Připravili jsme si pro vás procházku nikoli arboretem, ale historií areálu,“ začal Václav Větvička přednášku nazvanou „Od zelené louky k arboretu“. Odborník se pak plynule doplňoval s Václavem Volejníkem i při vyprávění o historii pavilonů a názorných ukázkách na dobových fotografiích. Díky fotografiím se i posluchači mohli přenést na začátek dvacátého století, kdy Hamzova léčebna vznikla.

Součástí odpoledního programu pak bylo vyhlášení výsledků dětské soutěže „Poznejte Hamzův park a arboretum“. Děti mezi sebou soutěžily v tom, kdo nakreslí či jinak zobrazí prostředí Hamzovy léčebny.

Příroda léčí

Pak se již všichni přesunuli k soše Matky, kde byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná promenáda. Odpoledne pokračovalo prohlídkou parku a na závěr programu bylo naplánováno autorské čtení Václava Větvičky.

Jarní otvírání Hamzova parku a arboreta se uskutečnilo již po šesté, přičemž každé otvírání doprovázel bohatý program.

Park založil profesor MUDr. František Hamza na začátku dvacátého století. Jeho snahou bylo vytvořit lesopark a zároveň příjemné prostředí pro své svěřence. Park byl i v tehdejší době využíváno pro terapii ovzduším. Zajímavá je i skutečnost, že se v okolí Hamzovy léčebny postupně nashromáždily stromy ze čtyř světadílů.

Petr Jeníček