„Podařilo se nám sehnat architekta z Hradce Králové, který právě dokončuje prováděcí dokumentaci. Byl to husarský kousek, protože je to dost náročná práce, ale podařilo se nám ji rychle zvládnout," říká jednatelka Boii Anna Frantalová.

Začne se brzy

Nejpozději do dvou týdnů bude tedy vypsané výběrové řízení na začátek stavby s tím, že letos bude archeopark definitivně dokončený. Je to i jedna z podmínek dotace, kterou sdružení Boii na dostavbu získalo a která pokryje 60 procent nákladů. Odhadem se tak jedná o částku sedm milionů.

„Zatím se na stavbu připravujeme, sháníme materiál a plánujeme dobrovolnické aktivity. Podobně jako loni i letos plánujeme cyklus víkendových akcí. Skanzen tedy nespí ani v tuto dobu," doplňuje Anna Frantalová.

Kromě stavebních prací bude možné členy sdružení spatřit i na výukových programech, které budou probíhat po celé jaro. Jsou určené pro školní mládež v Nasavrkách a Pardubicích.

Tematicky jsou programy zaměřené dvojím směrem. Sdružení Boii působí i jako ekocentrum, takže se žáci mohou těšit na spojení ekologie s historií.

Odpady dnes a kdysi

„Máme program zaměřený třeba na člověka, včely a výrobu medu. Nebudou tam však jenom ukázky, jak to probíhá dnes, ale i v pravěku. Další tématu bude vztah člověka a odpadů. Část věnujeme tomu, jak to naší předkové dělali, že neměli skládky a podobně," vysvětluje jednatelka Frantalová a pokračuje:

„Nejdůležitější je si uvědomit, jakou energii staří Keltové a nejenom oni museli vynaložit, aby konkrétní předmět vznikl. Námaha byla tak obrovská, že ulovené zvíře zužitkovali do posledního kousku. Jistě, nějaké odpady také vznikaly, ale nebylo jich tolik."

Druhý tematický směr výukových programů se bude zaobírat ryzí historií v podobě řemesel a života v pravěku, konkrétně zpracování kovu, tkaní látek nebo pečení placek.

V neposlední řadě je třeba zmínit cyklus přednášek v Chrudimi a Pardubicích. Nejbližší se uskuteční už zítra v Pardubicích na téma keltského náboženství, svátků a filosofie.

Nečekaný úspěch neustále zažívá výstava Keltové ve východních Čechách, která se přesouvá opět na další místo. Na dva týdny se na přelomu dubna a května přestěhuje do budovy Senátu Parlamentu České republiky v Praze.

Vzhůru do Senátu

„Zájem nás hodně překvapil a je to pro nás veliká čest, že bude výstava umístěná v předsálí jednacího sálu Senátu, což je velmi prestižní místo. Těší nás i zájem ze strany dalších muzeí, kam výstava dál poputuje. Původně byla zamýšlená tak, že bude v Nasavrkách a poté v několika muzeích, které se podílely na přípravě. Troufám si ale říci, že se tak povedla, že putuje už dva roky," říká Anna Frantalová.

Výstava Keltové ve východních Čechách bude koncem května umístěná v jičínském muzeu. Výstavu autoři po každém přestěhování ladí podle potřeb konkrétního muzea, nikdy nezůstává úplně stejná. Základ však vždy zůstává, protože archeologických exponátů je pouze omezené množství. Například pro Senát se bude výstava ořezávat kvůli malým prostorům.

LUKÁŠ VANÍČEK