Výstavba Keltského archeoskanzenu byla zahájena v červnu a nyní už na louce za Pivovarským rybníkem tak za poslední dva měsíce vyrostlo již pět unikátních staveb.

Realizátorem stavby je občanské sdružení BOII o. s., stavba je spolufinancována dotací z Regionálního Operačního Programu. Dodavatelem stavby je společnost ABK-Pardubice, a.s. „ Na staveništi v tuto chvíli vzniká pět staveb v různých dvorcích. První stavbou, dokončenou v půlcečervence, se stal přístřešek pro domácí zvířata, který má atypickou střechu z drnů trávy. Ta již prošla zatěžkávací zkoušku přívalovými dešti a vydržela,“ řekla manažerka projektu Anna Frantalová z Boii o.s.

„Dalšími rozestavěnými stavbami jsou dvě polozemnice, které sloužily Keltům zřejmě jako obytná stavení. Obě polozemnice budou mít velmi kvalitní dveře - jedny jsou z dubového masivu a druhé budou kožené. V centrální části skanzenu vyrostla také sýpka a nyní se staví nově i přístřešek kameníka,“ dodala Frantalová.

Všechny stavby skanzenu jsou z dubového dřeva a dalších přírodních materiálů – z proutí, slámy, kůží.

To potvrzuji také Jan Milde ze společnosti Tesané Trámy s.r.o., která zde keltská obydlí staví: „Všechny hlavní konstrukce jsou z dubových kůlů. Toto dřevo je velmi odolné a bylo doloženo i v archeologických nálezech. I tím bude tento skanzen unikátní, jiné skanzeny jsou převážně ze dřeva smrkového.“

Do konce příštího roku by mělo na louce vyrůst celkem šest dvorců, dále svatyně a unikátní vstupní brána s opevněním. Ta bude spolu s čelní zdí a valem tvořit dominantu skanzenu. „ V průběhu srpna začneme stavět provozní budovu, která jako jediná nebude v keltském duchu, jedná se o domek ve stylu typickém pro Železné hory,“ řekl Lubor Beneš ze stavební firmy ABKPardubice, a.s.

Podoba stavby byla konzultována i na CHKO. Tato stavba bude sloužit jako infocentrum, pokladna a prodejna suvenýrů.“

Tereza Koubová