Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi (MLK) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Bylo otevřeno 2. července 1972. Cesta k jeho vzniku byla velmi dlouhá. V roce 1929 se v Praze sešli českoslovenští loutkáři se svými zahraničními kolegy. Výsledkem setkání bylo spontánní založení mezinárodní loutkářské organizace UNIMA (Mezinárodní loutkářská unie). V nadšené atmosféře zazněl návrh ruského literárního vědce, etnografa a bohemisty Petra Bogatyreva zřídit v Praze divadelní muzeum se zaměřením na loutky.

Realizace tohoto návrhu trvala dlouhých 43 let a to, že muzeum skutečně v roce 1972 vzniklo, bylo z valné části díky neúnavnému úsilí Jana Malíka, tehdejšího generálního sekretáře UNIMA. Jan Malík se k myšlence vzniku mezinárodního loutkářského muzea vracel na všech kongresech UNIMA v 60. letech. Spolu se Scénografickým ústavem vypracoval studii na vznik Univerzálního loutkového divadla, kde bylo také pamatováno na muzeum loutek.

Přečtěte si:

Loutky ze sbírky MLK
Loutky a nepřikrášlená minulost. Chrudimské muzeum láká k oslavě půlstoletí

Umístěno mělo být v Praze na Štvanici, ale k realizaci studie bohužel nikdy nedošlo. V roce 1969 na X. kongresu UNIMA došlo k posunu – závěrečný program kongresu byl spojen s mezinárodní přehlídkou amatérských loutkářů v Chrudimi (tzv. Loutkářská Chrudim). Půvabné město ve východních Čechách se díky své loutkářské tradici mělo stát místo Prahy sídlem nového muzea loutkářských kultur celého světa.

Zdroj: MLK

Městští radní se pro instituci M. I. M. (Musée International de la Marionette) nechali nadchnout a dali budoucímu muzeu k dispozici renesanční Mydlářovský dům. Tento původně gotický dům byl přestavěn pravděpodobně v roce 1577 v renesančním slohu, přičemž zůstaly zachovány krakorce (gotické kamenné nosné prvky). 

Krátce po svém otevření se Muzeum loutkářských kultur rozšířilo o sousední dům č. p. 73, kde se v současnosti nachází zázemí pracovníků MLK. V roce 1990 přibyl MLK druhý sousedící dům, č. p. 75, který byl podle archivních dokumentů postaven na konci 16. století. Kromě sálů pro sezónní výstavy se v tomto domě se nachází také muzejní obchod, ateliér a loutkářská herna. V roce 2012 získalo muzeum dům č. p. 62 v Břetislavově ulici, který po rekonstrukci slouží jako centrum pro badatelskou, dokumentační a publikační činnost MLK.

Zdroj: Muzeum loutkářských kultur