Chrudimská nemocnice poskytuje lůžkovou a ambulantní péči pro spádovou oblast okresu Chrudim pro zhruba 100 tisíc obyvatel. Její kořeny sahají do roku 1853, kdy zde o tři roky dříve než v Pardubicích vznikla první osmilůžková nemocnice.

V letech 1861-1863 pak byla postavena moderní všeobecná nemocnice, jejíž budova stojí dodnes, lidé ji nazývají starou poliklinikou.

Začátkem 20. století přestávala nemocnice postačovat potřebám zdravotní péče. Přesto k částečnému řešení došlo až v roce 1942, kdy pro potřeby nemocniční péče byla v roce 1942 přestavěna budova Státní výzkumné stanice zemědělské. Jako zdravotnické zařízení, v posledních letech léčebna dlouhodobě nemocných, sloužila až do roku 2007.

Bude interna znovu otevřena? Hlasujte v naší anketě:

Chrudimská nemocnice, ilustrační foto
Chrudim chce kvůli interně převzít nemocnici, kraj hasí požár. Co si myslíte vy?

Monoblok dnešní nemocnice byl stavěn v letech 1948 až 1957. V dalším desetiletí bylo přistavěno dětské oddělení.

Rozsáhlými rekonstrukcemi prošla nemocnice v období 1990-2008. V letech 1990-1996 bylo postaveno nové křídlo operačních sálů, ve kterém je rovněž umístěno anesteziologicko-resuscitační (ARO) a neurologické oddělení. Zároveň byla provedena rekonstrukce dětského oddělení a pracoviště nukleární medicíny. Bylo vybudováno nové oddělení hematologie a krevní transfúze.

Nová moderní nemocnice v Chrudimi s 350 lůžky byla postavená za 31,5 miliónu korun a slavnostně se otevřela dne 31. srpna 1957. Monoblok byl stavěn v letech 1948 až 1957. Od doby své výstavby prošla  řadou změn a úprav. Rozsáhlou rekonstrukci zažila v letNová moderní nemocnice v Chrudimi s 350 lůžky byla postavená za 31,5 miliónu korun a slavnostně se otevřela dne 31. srpna 1957. Monoblok byl stavěn v letech 1948 až 1957. Od doby své výstavby prošla řadou změn a úprav. Rozsáhlou rekonstrukci zažila v letZdroj: Facebook - Vzpomínky na starou Chrudim

V roce 2001 začala rekonstrukce, během které vzniklo nové pracoviště rentgenologické, biochemické a nový stravovací provoz.V letech 2004 až 2005 byla provedena generální oprava dvou křídel monobloku. Při této rekonstrukci se změnila dispozice pokojů, zmenšil se počet lůžek na 2-3 na pokojích se sociálním zázemím.

Na porodnickém oddělení vznikly tři samostatné porodní sály zajišťující rodičkám a otcům dostatečnou intimitu. Bylo rekonstruováno rehabilitační a patologicko-anatomické oddělení.V letech 2006-2007 byla vybudována nová lékárna.

Primář David Kasal při práci.
Krize v nemocnici. Moje výpověď nebyla plácnutím do vody, tvrdí primář Kasal

Rekonstrukce se dočkalo anesteziologicko-resuscitační oddělení a úsek vodoléčby rehabilitačního oddělení. Adaptací 4. patra v přístavbě operačních sálů se podařilo do nemocnice přesunout ze staré budovy „Na Kopečku“ oddělení následné péče (LDN) a mikrobiologickou laboratoř. Těmito úpravami se skokově zvýšil komfort péče o pacienty zejména následné péče.

V roce 2008 byla provedena rekonstrukce spojovací části monobloku a traktu operačních sálů, ve které je umístěna většina ambulancí. Zároveň byla upravena urologická ambulance a rekonstruován průjezd nemocnice.