Kvůli odpadlému kusu omítky muselo muzeum nechat postavit podél dvou stran budovy včetně hlavního vchodu ochrannou dřevěnou konstrukci. Ta brání kolemjdoucím lidem v možném úrazu hlavy, ale hyzdí dominantu Chrudimi už tři dlouhé roky. Celá situace nebyla jednoduchá z toho důvodu, že majitelem budovy je město Chrudim. To má s krajem uzavřenou dlouhodobou smlouvu o zápůjčce pro potřeby jím zřizovaného Regionálního muzea. „Nejdříve jsme si museli vyjasnit rozsah nutných oprav. Prvotní odhad byl dokonce 30 milionů korun, ale po detailním monitoringu, který zadal Pardubický kraj, a prozkoumáním horolezci se ukázalo, že postačí oprava za necelých sedm milionů korun,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.

Město Chrudim a Pardubický kraj na opravu fasády přispějí shodnou částkou 3,2 milionu korun. Milion zaplatí Regionální muzeum.Město Chrudim a Pardubický kraj na opravu fasády přispějí shodnou částkou 3,2 milionu korun. Milion zaplatí Regionální muzeum.Zdroj: Deník/Romana Netolická

Ještě nedávno hrozilo, že ochrana chodníku bude muset z budovy zmizet, protože nebylo prodlouženo povolení k záboru veřejného prostranství.

„Naštěstí jsme došli k věcnému řešení celého problému. Zábor bude povolen do 30. června příštího roku s tím, že jak nejdříve to na jaře bude možné, bude oprava zahájena. Investorem bude Regionální muzeum, kterému přispěje kraj a město Chrudim stejným dílem. Naším cílem je, aby vše bylo hotové před zahájením Loutkářské Chrudimi,“ řekl starosta Chrudimi František Pilný.

Zastupitelé částku 3,2 milionu korun, kterou město do opravy investuje, schválili v pondělí. Stejnou částkou přispěje Pardubický kraj a milion vydá Regionální muzeum ze svého rozpočtu.

Likvidace požáru domu v Lažanech kamerou skutečského strážníka
VIDEO: Dramatická likvidace požáru domu v Lažanech očima skutečského strážníka

Jediné krajské muzeum, které nesídlí ve vlastní budově

Mezi čtyřmi krajskými muzei je to chrudimské jediné, které nesídlí ve vlastní budově. „Chrudimské muzeum zastupuje i funkci městského muzea, stejně jako je tomu v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě. Město ale na rozdíl třeba od Litomyšle na jeho provoz nepřispívá, protože vlastní samotnou budovu,“ konstatoval Línek.

Novorenesanční budova byla pro veřejnost slavnostně otevřena 2. prosince 1898. Exteriér budovy zdobí sochy Génius tvůrčí myšlenky, Vlast a Práce od Antonína Poppa a patnáct štukových kartuší se symboly řemesel. Interiér budovy je také bohatě zdobený. Budova byla původně postavena pro muzejní sbírky a sloužila také částečně i potřebám chrudimského knihovnictví. V současné době působí v budově Regionální muzeum v Chrudimi a využívá ji tedy pro svou výstavní činnost.