„Už jste si rozmysleli velikost a finanční náročnost svatby, sestavili jste si plánovací kalendář a teď se můžeme směle vrhnout na první zařizování," říká k dnešnímu dílu majitelka svatebního salonu ve Slatiňanech Lenka Vostradovská.

Výročí i finance

„Podle čeho vlastně vybírat datum svatby? Předně je potřeba vzít v úvahu, že i když jsou u nás zvykem svatby spíše v rozmezí červen – září, není třeba omezovat se jen na toto období. Každé roční období má svá pro i proti, ale než se k nim dostaneme je potřeba položit si tyto otázky: Existují jiné události, které byste chtěla zařadit do oslav? Vaše nebo partnerovi narozeniny, výročí svatby rodičů, výročí vašeho seznámení… Je vám nějaké roční období bližší a o jiném nejste ochotná ani uvažovat? Nebo i méně romantické důvody – za jak dlouho na svatbu našetříte? A také vnější faktory – aby se svatba nekryla se svatbou vaší nejlepší kamarádky nebo už objednanou dovolenou rodičů.

Jarní svatba

Toto roční období je čistě o naději a možnostech. Svět je svěží, plný barev, vše se probouzí a roste. V tomto období sice většinou nemůže uspořádat svatbu venku, ale jarní atmosféru není problém přenést dovnitř pomocí jasných barev, jemných vůní a rozkvetlých květin. Zdaleka se nemusíte omezovat na řezané květiny, právě na jarní svatbě krásně využijete i květiny v květináči.

Nejlepšími barvami pro toto období jsou jasné odstíny zelené, modré a žluté, typickými květinami jsou tulipány nebo konvalinky. Problémem jarní svatby je nestálé počasí a trochu i ta probouzející se příroda, vyvolávající alergické reakce.

Letní svatba

Pokud toužíte po svatbě v přírodě, je léto jasnou volbou. Kouzlu dlouhých slunných dnů a teplých večerů téměř nejde odolat. Pod letní svatbou si obvykle představíme také svatbu na pláži, je jedno jestli u moře, nebo na vznikajících umělých plážích v různých městech. Voda obecně letní svatbě svědčí a to i rybník nebo jezírko.

Typické barvy pro léto jsou výrazné odstíny červené a růžové, hřejivá zlatá a bronzová. Z květin jsou to pivoňky, lilie nebo jakékoli luční kvítí.
Teplé letní počasí se může rychle stát problémem, kdo zažil nějakou svatbu 8. srpna 2015, ví, o čem mluvím . Pokud nastane takové horko, je nejvhodnější uvolnit dresscode, vytáhnut vějíře a hlídat, aby byl dostatek nápojů. Další komplikací při vybírání letního termínu je doba dovolených, není lehké vybrat datum, které se bude hodit všem.

Podzimní svatba

Podzim je období kdy se vše znovu mění, nabízí spoustu krásných měkkých barev. Listí stromů nebo třeba kaštany můžete využít jako výzdobu. Počasí vás sice už nejspíš zažene dovnitř, ale pořád se dá venku vydržet alespoň na focení – a výsledek za to stojí. Pokud na svatbě plánujete ohňostroj, nebudete na něj muset čekat dlouho do noci jako v létě.

Vhodné barvy pro podzimní svatbu jsou syté a zemité, tmavě zelená, odstíny hnědé, švestková, sytě oranžová. Typickými květy jsou hortenzie, astry nebo chryzantémy – ano u nás jdou považované za spíše smuteční květy, ale pokud tento stereotyp překonáte, oslní vás svojí rozmanitostí.

A co může podzimní svatbu zkomplikovat? Déšť, silný vítr, trochu depresivní šedá obloha.

Zimní svatba

Poměrně neobvyklá volba, ale Vánoce, sníh – zřídka obojí najednou – přesto krásné pozadí pro romantickou zimní pohádku. Obřad ozářený stovkami svíček, hostina u hořícího krbu, saně tažené koňmi, kožíšky a svařené víno. Místo tradičních zákusků můžete hostům nabídnout vánoční cukroví.

Typickými barvami tohoto období jsou bílá, stříbrná a nesmrtelná vánoční kombinace červené, tmavě zelené a zlaté.

Stejně jako u ostatních období vás nejvíce může potrápit počasí, zima může být příliš velká, nebo právě naopak, vysníte si zasněžené fotky a on zrovna žádný sníh nebude.

Kdy versus kde

Už víte, které roční období vás nejvíce vystihuje? Když si plánujete datum svatby, je rozhodně lepší naplánovat si náhradní variantu nebo dvě. Až začnete vybírat místo svatby je možné, že vaše vybrané datum bude obsazené. Je dobré předem se rozhodnout, zda je pro vás důležitější místo nebo datum, od čeho jste schopni spíše ustoupit. Pokud totiž budete trvat na obojím, je dost možné, že to nevyjde.

A podle čeho vybírat místo svatby? Na to se podíváme příště…"

Lenka Vostradovská