Projekt s názvem „Slatiňany – šlechtická škola v přírodě“ byl zahájen před třemi lety. Zámecká budova má novou fasádu, okna a dveře, rekonstruované jsou místnosti v přízemí východního křídla, prvky zahradní architektury či venkovní lodžie, která byla zbouraná v 50. letech minulého století a rekonstrukce se uskutečnila podle dochované fotodokumentace.

Zdroj: Zámek Slatiňany

„Jednalo se o velký zásah do fasády. Aby balkon získal původní podobu, bylo nezbytné ho dozdobit složitými detaily, jakými je třeba částečně prosklená podlaha,“ říká Jaroslav Svěrek, architekt ateliéru Masák & Partner, který se specializuje na obnovu památek.

Obnoveno bylo rovněž dětské hospodářství – unikátní soubor roubenek určených pro výchovu a vzdělávání šlechtických dětí. V rámci revitalizace zámeckého parku s množstvím záhonů je vysazeno 300 stromů, do původní podoby se vrátila zničená historická kompozice.

Zámek bude otevřen celoročně

„Obnova zámku Slatiňany je prvním dokončeným projektem IROP financovaným z prostředků EU, v rámci kterého byla obnovena památka v naší správě. Myslím, že výsledek je dobrým dokladem toho, umíme evropské prostředky využívat skutečně efektivně,“ řekla ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková a dodala, že tato národní kulturní památka bude otevřena celoročně, a to díky speciálním zimním prohlídkovým okruhům.

Zdroj: Zámek Slatiňany

„Areál zámku má velký potenciál, který nabízí veřejnosti řadu zajímavých exponátů a zážitků. Děkuji všem, kteří se na obnově zámku podíleli, a jsem velmi rád, že se nám daří uchovávat naše kulturní dědictví nejenom pro současnou, ale i budoucí generaci,“ sdělil ministr kultury Lubomír Zaorálek.

Kastelán Jaroslav Bušta poděkoval a předal květiny i pardubický perník všem, kteří se na rekonstrukci podíleli. Jak se ale účastníci včerejšího slavnostního odpoledne shodli, velkou měrou se o navrácení krásy sídle rodu Auspergrů zasloužil právě on. Návštěvníci se mohou přesvědčit, jak se společné dílo podařilo.