Učebna základní školy na chrudimském Školním náměstí se ve čtvrtek během zeměpisné show Schelie Nielsena proměnila na více než hodinu v dalekou zemi našich protinožců – v Austrálii.

Pozvání na „vzdělávací“ show jsem nejprve přijal od zdejší angličtinářky Gabriely Smetanové bez zvláštního očekávání. O to větší překvapení následovalo.
Australan Nielsen se totiž proměnil v domorodého obyvatele, aby se vzápětí stal kolonizátorem a později udatným lovcem či zasvěceným průvodcem australskou přírodou, historií a kulturou.

Komik přitom troubil na domorodý nástroj, střílel z pistole, předváděl hody bumerangem a společně s mladým publikem pojídal z plechovky oblíbenou australskou pochoutku „vegemite“.

Na projekčním plátně se v rychlém sledu vystřídali rovněž četní zástupci australské fauny a flóry. Učebnou nakonec zahřměla i skladba heavymetalových AC/DC a došlo také na filmové ukázky v podání nejslavnějších australských herců.

Komenský se raduje

Představení Schelie Nielsena trvalo jen něco přes hodinu. Navzdory tomu mám pocit, že jsem se o veliké zemi na opačném pólu naší planety dozvěděl víc, než za celý svůj předchozí život.

Jako šediví strašáci minulosti se mi přitom ve vzpomínkách vynořují zážitky z dětství, kdy jsme se školou povinně navštěvovali hrdinské sovětské filmy a nazpaměť se učili životním datům Vladimira Iljiče Lenina. To vše v dobách, kdy vrcholem názorné ukázky bylo rozvinutí zaprášeného plátna potištěného Mendělejevovou periodickou tabulkou prvků.

Přiznám se, že do školy bych znovu chodit nechtěl. Ale pokud bych už musel, chtěl ji navštěvovat dnes. V době, kdy se sice o Komenském méně mluví, ale ve které by měl moravský učenec ze svých následovníků asi větší radost.