Ač patří Chrudim do národní sítě tzv. Zdravých měst, problémy s parkováním sužují Chrudimáky úplně stejně, jako ve městech „nezdravých". Mnozí řidiči je pak řeší po svém, třeba i hromadným parkováním na trávnících. Hezky ani „zdravě" to ale nevypadá.

Přímo odstrašující příklad je k vidění před osmipodlažními domy na sídlišti U Stadionu. V místech, kde si před třiceti lety hrávali kluci s míčem a děvčata skákala tehdy populárního „panáka", stojí dnes jedno auto vedle druhého. A to nejen na zatravňovací dlažbě, která, celkem zbytečně, vymezuje plochu k parkování. Aby se totiž vozidla při výjezdu vytočila a aby jejich řidiči umožnili parkování ještě i podélně stojícím autům na silničce přímo pod okny, jsou teď prakticky všichni plechoví miláčci vyskládáni přinejmenším zadními nápravami hluboko v trávníku. Jak teď takový trávník netrávník vypadá, je ale celkem nasnadě. Jde jen o rozježděnou hliněnou plochu, která se za deště mění v mazlavé kluziště.

„My to máme od města povolené, jinak bychom se tady vůbec nevytočili," upozorňuje ihned řidička vystupující z auta, když si všimne redakčního fotoaparátu. „Město nám ale slíbilo, že s tím brzy něco udělá," dodává ještě žena a v mžiku mizí v hloubi obytného domu.

A radnice skutečně udělá, nemá totiž na výběr. „Osobně nemám radost, kolik aut všude přibývá a nelíbí se mi ani to, že si je lidé často pořizují aniž vědí, kde je budou parkovat. Taková je ale realita, a to nejen U Stadionu, kde opravdu počítáme s brzkým rozšiřováním parkovišť," vysvětluje chrudimský místostarosta Jaroslav Trávníček. „Jako první přijde na řadu parkoviště před domem s popisnými čísly 713 - 716, které bude zvětšeno ještě letos," pokračuje místostarosta.

„Kvůli rozšíření parkoviště bude nutné přesadit sloupy veřejného osvětlení a bohužel se nevyhneme ani pokácení dvou stromů. Celkem to vše přijde na půl milionu korun," doplňuje místostarosta Jaroslav Trávníček.

Problémy s parkováním sužují i lidi ze sídliště Větrník, kde se před několika dny konalo plánovací setkání obyvatel s architektem Václavem Škardou, místostarostou města Janem Čechlovským a se zástupci dvou odborů městského úřadu. Cílem bylo představit návrh řešení komunikace a parkování před domy č.p. 1292 - 1294. Byl tu představen návrh na jednosměrný pojezdový chodník (stejná koncepce šikmého stání jako před domy č.p. 1206 1208), návrh na zvýšení počtu parkovacích míst o 35 dalších stání a dále byly navrženy retardéry, stejně jako oboustranné kolmé stání podél hlavní obvodové komunikace. Přítomní se pak většinově dohodli na tom, že prioritně se bude řešit parkování před domem 1396 - 1397 a před domy 1292 - 1294 prozatím ke změnám nedojde. S případným dalším projednáváním se počká až po realizaci zmíněného parkoviště.