Fokus Vysočina je občanské sdružení, jehož posláním je podporovat lidi s duševním onemocněním, případně jiným handicapem, v posílení jejich samostatnosti a sebedůvěry tak, aby mohli vést plnohodnotný život podle svých představ.

V Hlinsku působí Fokus Vysočina sedmým rokem. Kromě komunitního týmu poskytujícího sociální služby je součástí střediska také dobrovolnické centrum, které připravuje zájemce na dobrovolnickou činnost a vysílá je do přijímajících organizací na Hlinecku. Tam pak dobrovolníci pomáhají handicapovaným nebo jinak potřebným lidem.

Oba programy se dlouhodobě potýkaly s velkým problémem chyběl spolehlivý služební automobil. Bez auta byla omezena možnost pracovat s klienty v jejich přirozeném prostředí, tedy dojet za nimi domů nebo jim zprostředkovat zdravotní péči.

Sehnat auto cestou podávání žádostí na různé instituce se dlouhodobě nedařilo. „Zkusili jsme snad opravdu všechno včetně pokusu uspět v burze filantropie pořádané vloni Koalicí nevládek Pardubického kraje. Až pan Jirmásek a firma PZP MERLIN nám vyšla vstříc,", řekla Michaela Růžičková, vedoucí hlineckého střediska.

Přístup firmy, která v Hlinsku zaměstnává lidi se zdravotním postižením, oceňuje i město Hlinsko: „Získat v dnešní době peníze na pořízení auta je pro neziskovou organizaci téměř neřešitelný problém. Proto jsem opravdu rád, že se to Fokusu po velkém úsilí povedlo a že sponzorem je dokonce místní firma. Takováto spolupráce na místní úrovni je obdivuhodná a věřím, že přinese spokojenost oběma stranám a především duševně nemocným klientům," uvedl místostarosta Hlinska a radní Pardubického kraje Pavel Šotola.

Slavnostní předání automobilu se uskuteční v pondělí 30. července v 11 hodin před budovou firmy PZP Merlin.