Znají to dobře všichni Hlinečáci, kteří si jako způsob dopravy vyberou autobus. Odjet z jednoho stanoviště do všech směrů je snem lidí již několik let. Blýská se však na lepší časy.

„Stavební úřad již schválil územní rozhodnutí o umístění stavby autobusového nádraží,“ dodává místostarosta Hlinska Pavel Šotola. Plán postavit centrální stanoviště pro linkové autobusy je znám již z konce 80. let. „Se zahájením výstavby nádraží počítáme ve druhé polovině roku 2011,“ upřesňuje blížící se termín začátku stavby ředitel ČSAD Bus Chrudim Jaromír Paula.

Hlinečtí v této chvíli neuvažují o finanční podpoře tohoto projektu. Úpravy přístupových cest chtějí eventuálně řešit až po zprovoznění nádraží včetně zkušeností z ostrého provozu. „Investorem stavby není město Hlinsko, ale ČSAD Chrudim. My se však investorovi snažíme maximálně vyjít vstříc, včetně prodeje pozemků,“ dodává místostarosta Šotola.

Vybavenost nádraží bude následující: výpravní budova s čekárnou a informační kanceláří, místnost pro řidiče, WC i pro osoby s omezenou schopností pohybu. Zastavěná plocha má být 121m2.

Lokalita pro příjezdy a odjezdy autobusů bude poblíž vlakového nádraží, kde je v současné době parkoviště pro osobní automobily, které nebude podle Šotoly prozatím chybět.

„Pomůžeme si uvolněným prostorem před vlakovým nádražím, kde je v současné době stanoviště autobusů. Nabízí se i oboustranné parkování a volný prostor ve Wilsonově ulici, tedy až po odstranění jednotlivých stanovišť autobusů.“

V současné době je autobusových zastávek v Hlinsku hned několik. Již zmiňovaná stání před nádražní budovou a Wilsonově ulici, stanoviště u pošty, na sídlišti a Tylově náměstí.

Lze tak předpokládat, že s novým nádražím se už hlinečtí občané nebudou věnovat tomu, odkud ten jejich spoj právě odjede?

Podle ředitele ČSAD Chrudim Jaromíra Pauly to možné bude. „Každá autobusová linka by měla alespoň projíždět autobusovým nádražím,“ dodává na závěr.

Radek Latislav