Ozon je silné oxidační a mikrobiocidní činidlo, které likviduje nejen veškeré mikroorganizmy, ale také pachy. Vzhledem k plynnému skupenství se dostane do každé spáry, do všech pórů v interiéru vozidla.

Chrudimský starosta František Pilný zavítal v uplynulých dnech do areálu dopravní společnosti Arriva Východní Čechy, aby si práci s ozonizérem osobně prohlédl. „Už jsme vypsali poptávkové řízení. Ozonizér poslouží k dezinfekci vozidel sociálních pracovníků v terénní službě, můžeme ho použít i v jejich šatnách. Míst je hodně, třeba služebna městské policie, kanceláře úřadu a podobně,“ řekl starosta Pilný.

Arriva Východní Čechy se před nákupem speciálních přístrojů produkujících ozon inspirovala ve zdravotnictví. Uvedl to generální ředitel Jindřich Poláček. „Objednali jsme tři přístroje, zatím nám přišly dva. Jeden stojí padesát tisíc bez DPH,“ řekl Poláček. Vyčištění autobusu ozónem trvá zhruba hodinu, potom se prostor musí stejnou dobu větrat. Je to proto, aby koncentrace aktivního kyslíku klesla na přijatelnou úroveň, ve vysokých koncentracích je pro člověka toxický.

Čištění ozonem má účinnost asi sedm dní, potom se musí opakovat. „Samozřejmě je k tomu používána dezinfekce. Řidiči ji používají několikrát denně, a to zejména na madlech, kterých se cestující dotýkají. Také často dezinfikují podlahu,“ informoval Jindřich Poláček.

Místní hromadná doprava jezdí v Chrudimi v době koronavirové krize zdarma. Lidé nastupují prostředními a zadními dveřmi, Dva metry za řidičem je páska, za kterou nikdo nesmí. Jak uvedl generální ředitel společnosti Arriva Východní Čechy, nikdo ze šoférů z chrudimského okresu není nakažený koronavirem ani se nenachází v karanténě.

Veterináři odebrali chovateli čtyřicet zanedbaných psů
Veterináři odebrali chovateli z Chrudimska čtyřicet zanedbaných psů