Dvě auta měla tabulky s registračními čísly, u jednoho již chyběly. Podle starostky města Martiny Lacmanové šlo ale ve všech případech o vozidla, u nichž bylo na první pohled patrné, že už dlouho nevyjela do silničního provozu.

Jak starostka řekla, Chrast je malé město, ve kterém si všichni „vidí až do talíře", takže je obvykle hned jasné, čí vraky stojí v ulicích. „Řešíme to návštěvou u majitelů aut. Vozidla si s panem místostarostou rozdělíme a jdeme za majiteli osobně. Věděla jsem například, že jedno ze tří nepojízdných aut bylo mimo provoz od nedávné dopravní nehody, kdy s ním řidič naboural do lampy," popisuje starostka.

Jednou je málo?

Dostat vozidla z ulic ale přesto nebylo úplně snadné. „Všichni oslovení majitelé měli na svých pozemcích či v garážích dost místa na to, aby tam auta přemístili. A dva z nich to také celkem rychle udělali. Za jedním z majitelů jsem ale musela jít třikrát, zřejmě měl předtím pocit, že si jen dělám legraci. Nakonec si ale dal přece jen říct," poznamenala Martina Lacmanová.

Domluva zatím stačí

„Bezprizorná" torza automobilů se čas od času

objevují i v ulicích dalších měst na Chrudimsku, například v Třemošnici. „Pokud se takový případ vyskytl, tak se i u nás hned vědělo, komu auto patří, a pak přišla na řadu domluva. Zatím to pokaždé zabralo," uvedl třemošnický starosta Stanislav Peca.

Uniformy na pomoc

Ve větších městech bývá odstavených aut každoročně více a lidé tu zároveň žijí ve větší anonymitě. Řešení problémů s odstavenými auty má proto například v Chrudimi na starosti městská policie. „Majitele se pokoušíme vždy nejprve zjistit a kontaktovat. Teprve když se to nezdaří, umístíme oznámení na úřední desku a podle zákona vůz necháme nakonec odtáhnout. Takových případů je asi pět do roka," vysvětlil Jiří Kudrnka, vrchní strážník Městské policie Chrudim.

Lidé se někdy obracejí se svými stížnostmi na odstavená auta i na republikovou policii. „My však vozidlo jen prověříme, abychom zjistili, jestli není například kradené. Odtahem se již nezabýváme, to je vždy starost města nebo obce," uvedl chrudimský policejní mluvčí Jiří Tesař.