Je třeba se proti hmyzu bránit. Největší hitem tohoto léta jsou náramky, jež aktivně působí po celou dobu nošení. Jsou napuštěny esenciálními oleji a repelentními složkami, které intenzivně odpuzují nežádoucí hmyz. Stačí je nosit na ruce, nebo na nártu či zavěsit na parapet, stanovou tyč nebo jednoduše položit na zahradní stůl. Cena se pohybuje kolem pětadvaceti korun. Účinnost mají až čtyři týdny.

Repelent spray je roztok s účinky na vlasy a pokožku. Odpuzuje a hubí klíšťata, komáry, ovády. Při použití proti klíšťatům je nutné preventivně ošetřit celý povrch pokožky, oděvu a obuvi. Účinnost přípravku na pokožce přetrvává asi šest hodin nebo do umytí, na oděvu a obuvi 1 3 dny nebo do vyprání. Ceny se pohybují od 50 korun .

Repelenty už plně nahradily přírodní ochranu proti hmyzu, kterou již nikdo nepoužívá. Nyní si jen málokdo vzpomene, co používali lidé nedotčení chemií. Ale jistě to byly aromatické rostliny. „Moje babička chodila po lese a o sebe otloukala listy z rajčat. To prý na obtěžující hmyz zabralo," zavzpomínala Alena Dvořáková z Chrudimska.

Lucie Oberreiterová