"Toto není prezidentská kampaň," uvedl mimo jiné za hlasitého troubení odpůrců a pískotu.

Asi po desetiminutovém projevu plného osočování vlády ze lží a nezájmu o české občany si převzal slovo exministr Karel Havlíček.

"Vypadni,vypadni," reagovali křikem a pískotem odpůrci.

"Vzala jsem si deštník jako obušek, kdyby se to tady náhodou servalo. Moc se mi líbí pan Havlíček, je to krásný chlap a jsem ráda, že ho vidím na vlastní oči," řekla 82letá Věra Pavlíková z Chrudimi.

"Ať mám politický názor jakýkoliv, nebudu to ventilovat řvaním a pískáním, vulgaritami nebo dokonce rvačkami. Tohle se mi prostě nelíbí, takhle by se slušní lidé chovat neměli," přisvědčil 79letý František Mach.

Zdroj: Romana Netolická

Divoká atmosféra vládla v Chrudimi při návštěvě Babiše už před rokem v srpnu:

Z převážně staršího publika vyčnívala pouze čtveřice školaček, která šla náhodou kolem a když zjistila, že je tu Babiš, okamžitě se s nám chtěla vyfotit.
FOTOGALERIE: Segregujete lidi, řvala v Chrudimi na Babiše fanynka Volného bloku

Se svými fanoušky a možná i odpůrci se setkal před 14. hodinou, setrval necelou hodinu a poté odjel do Přelouče. Babiš se svým týmem kritizoval vládu před zhruba třemi stovkami příchozích na Žižkově náměstí, které je nad Širokými schody.

Trestně stíhaný expremiér Andrej Babiš dnes při své tour napříč republikou zamířil do Lanškrouna, poté přejel do Ústí na Orlicí. Nejhustší byla atmosféra právě v Ústí, kde byla od jednoho z Babišových příznivců málem inzultována i naše reportérka. Poté byl v Vysokém Mýtě a odpoledne jel do Chrudimi. Odsud přejíždí do Přelouče a Lázní Bohdaneč.

„U všech akcí standardně vyhodnocujeme možná bezpečnostní rizika a dle nich přijímáme opatření. Jaká konkrétně budou, ale nechceme nikdy předem z taktických důvodů blíže specifikovat,“ uvedla mluvčí krajských policistů Markéta Janovská.

Babiš se drží stejných proklamací a hesel jako na předchozích mítincích:

Vejce na dveřích Babišova obytňáku ve Vysokém Mýtě
Děkujeme, odejděte, rozloučilo se Mýto s Babišem. A s vajíčkem na obytňák navrch

Krajské město Babiš vynechá a na Pardubicku navštíví pouze Lázně Bohdaneč a Přelouč. Ani v jednom z míst vedení radnice žádné větší nepokoje neočekává. „Žádná zásadní omezení pro veřejnost nevyplývají,“ ujistil velitel městské policie v Lázních Bohdaneč Petr Mikulenka.

Babiš požádal o zábor veřejného prostranství také v Přelouči, jiná opatření - jako například oddělení dvou znepřátelených táborů oplocenkami - ve městě neplánují. „Policie ani město žádná omezení pro občany nechystají,“ řekla starostka Přelouče Irena Burešová.

Andrej Babiš na návštěvě Moravskoslezského kraje, 23. srpna 2022 v Krnově.
Na Pardubicko míří Babiš tour. Policisté čekají protesty, taktiku ale neprozradí

Expremiér Andrej Babiš jezdí napříč Českou republikou už od začátku léta, k potyčkám mezi jeho stoupenci a odpůrci ale dochází čím dál častěji. V pondělí 22. srpna v Kopřivnici na Novojičínsku například mladá osmadvacetiletá žena křičela na Babiše, že je lhář. Video incidentu se pak šířilo internetem. 

Andrej Babiš v Kopřivnici - záběr z videa.
VIDEO: Babiš tour v MS kraji. „Lháři, estébáku,“ křičela žena do tváře šéfa ANO

V jihočeské Třeboni Babiše vypískali, město musel předčasně opustit kvůli údajné hrozbě atentátu. 

Prostesty provázely jeho mítinky i počátkem týdne ve Slezsku, kde má přitom početnou voličskou základnu.