Pokud jste ovšem zanícený zahrádkář, tak jistě obhlížíte, zda vám z matičky země už vykukuje česnek, který jste zapíchli těsně před zámrazou a jistě koumáte, zda náhodou pod vrtochy počasí už nezačínají se nalévat pupeny na ovocných stromech v sadu.

Po obhlídce zahrady jsem nabrousil rýč a poslední záhon, který jsem nestihl na podzim zrýt, jsem kupodivu zkypřil lehce, jako by ani nebyl v kalendáři měsíc únor, který má být bílý, protože jen tak pole sílí.

Po generace v našem pásmu bývalo zvykem, mít zahrádkářské a jiné práce zemědělské pěkně rozdělené podle ročních období. Pokud se bude planeta globálně oteplovat se stejnou intenzitou jako dosud, některé činnosti se budou dělat i v době, kdy si to ještě nedávno jen stěží mohl někdo představit.

Mám za to, že nejvíc se na dobu, kdy se k nám přestěhují teplé zimy, těší všichni ti, které ze všeho nejvíc trápí ceny za zimní otop. Podle logiky všech dodavatelů tepla a i vody však platí rovnice: čím nižší spotřeby, tím vyšší cena. Což je logika pěkně pitomá, obzvláště pokud je člověk s dodavateli propojentrubkami a dráty a nemá jinou, pokud možno lacinější, alternativu.

Ale až u nás budou růst palmy a v řekách se prohánět krokodýli, budeme zase platit nehorázné bankovky za energie do klimatizací. Člověk si vlastně nevybere.
Ivan Baborák, výtvarník

PS: „Už jste si koupil revolver, že prej nejsou k sehnání," s touto otázkou se na mne obrátil jeden milec umění na vernisáži obrazů Jardy Korečka a divil se velmi, že nekoupil. Dost divnej svět…