„Určitě je to dobře. Zrovna teď není v rekreačních lesích žádná velká akce, takže jsme pro naše auto místo našli, ale někdy to opravdu bývá horší,“ komentovala včera situaci turistka Eva Kosinová. Pro další návštěvníky je teď vyhrazena dostatečná provizorní odstavná plocha hned za oplocením staveniště.

Rozlohu nového parkoviště bude tvořit 435 metrů čtverečních zpevněné cementobetonové plochy a 660 metrů čtverečních zpevněné mlatové plochy. Místo pojme 28 osobních aut, nabídne dvojici vyhrazených stání pro invalidy a připravena budou rovněž dvě stání pro autobusy. Parkoviště, které vzniká u samé hranice lesa u bývalé restaurace Kometa, poskytne zázemí i dalším návštěvníkům.

„Samozřejmostí je již dnes vybavení pro návštěvníky z řad cyklistů. Ti kromě obvyklých stojanů na kola jistě ocení samoobslužnou myčku kol a hustilku,“ říká starosta města Petr Řezníček.

Součástí projektu jsou komplexní opatření, jako terénní a sadové úpravy, zatravnění části pozemku, opěrná zeď, vsakovací pás, odpadkové koše, vodovodní přívod a přípojka nebo dopravní značení.

V další fázi se počítá s instalací informačních tabulí, které budou tvořit pomyslnou bránu do Železných hor. Návštěvník zde najde obecné i praktické informace ze všech spolupracujících subjektů, kterými jsou Městské lesy Chrudim, CHKO Železné hory a Národní geopark Železné hory.

Stavbu realizuje společnost D&D Profi z Dašic. Náklady na samotnou realizaci díla činí 3 807 tisíc Kč, spolu s autorským a technickým dohledem se pak dostanou na celkovou částku 4 037 tis. Kč. Pardubický kraj přispěl dotací ve výši jednoho milionu korun, uhradil tedy čtvrtinu všech nákladů.