Už jedou! Za barikádou na pražském Žižkově se povstalci připravují na střet s útočnou formací jednotek SS. Mezi barikádníky leží v úkrytu i východočeští povstalci. Proti nim se valí němečtí vojáci. Taky z východu Čech. Je 65 let po válce a v Praze si připomínají nejprudší boje Květnového pražského povstání v bojové ukázce, která si v ničem nezadá s natáčením akčního válečného velkofilmu. Jenže tento scénář psala sama historie.

Spolu s barikádníky je na místě i Deník. Mezi útočníky i obránci totiž jsou i příznivci klubů vojenské historie z Pardubic a Hradce Králové. Zatímco pardubičtí brání čerstvě postavenou barikádu, hradečtí se proti nim ženou v německých uniformách. Hradečtí „Němci“ přivážejí do Prahy štábní vozidlo a obrněné vozidlo Sd.Kfz. 222 láskyplně zvané „Katrin“, pardubickou výpravu reprezentuje „Erena“ – nákladní automobil Praga RN, která představuje jediné vozidlo, kterým disponují povstalci.

Než však začne ona očekávaná ukázka, je potřeba vše připravit. Od rána se z žulových kostek, kusů nábytku, ale třeba i celé trafikantské budky a starého náklaďáku v ulici Na Pražačce staví nefalšovaná barikáda. Dobovou atmosféru dotváří i nejrůznější detaily. Mizí zelené plastové odpaďáky, všudypřítomné dopravní značky se přelepují dobovým značením a ze skrytých amplionů zní dobová hudba i vojenské pochody. A krátce po jedné hodině jde do tuhého…

Padají první výstřely, když v ulici na sebe narazí povstalecká a německá hlídka. Povstalci berou zajatce. Němci přivážejí posily a z náklaďáku před barikádou vyskakuje pěchota SS. Povstalci útok odrážejí a nakrátko zavládne příměří, kdy obě strany sbírají své raněné a mrtvé. Do toho ale ze dvora školy zazní kulometná dávka. Oddíly SA tam popravují zajaté Čechy včetně žen a dětí…

Živé lidské štíty

Vyjednávání nikam nevede a k barikádě se blíží další útočná jednotka. Esesáci před sebou dokonce ženou jako lidské štíty zajaté pražské četníky a hasiče a nutí je rozebírat barikády! Za nimi se valí stíhač tanků Hetzer. Ten proráží představené barikády a za ním jedoucí obrněná vozidla útočí na poslední z barikád prudkou palbou i plamenometem. Mezi oběma stranami se rozpoutá divoká přestřelka. Barikádníci mají ztráty, ale daří se jim útok odrazit. Němci ustupují a začínají vyklízet pozice ve škole a pálit dokumenty.

Povstalci cítí převahu a chystají se obsadit školu, když je zblízka kulometnou palbou napadne ukrytý kulomet. Pražané utrpí ztráty, ale podaří se jim kulometčíka SS zranit a vytáhnout z úkrytu. Zákeřný střelec je bez milosti na ulici lynčován. Povstalci vzápětí nalézají mrtvoly popravených civilistů. Jenže v té době už Němci prchají z Prahy s Rudou armádou v patách.